Vijesti 20.03.2017.

Broj djece sa autizmom u RS raste, a stručna pomoć stiže na kašičicu

ČITANJE: 2 minute

Broj djece sa autizmom u Republici Srpskoj iz godine u godinu raste, a nedovoljan broj logopeda, psihologa i defektologa prepreka je za pružanje stručne pomoći ovim mališanima i njihovim porodicama.

Predsjednica banjalučkog Udruženja “Djeca svjetlosti”, koje posjećuje 35 mališana, Mirjana Kojić kaže da od ove godine Udruženje posjećuju i dvije porodice koje imaju po dvoje autistične djece.

– Nedostatak logopeda, defektologa i psihologa najveći je problem sa kojim se suočavamo – rekla je Kojićeva.

Dodaje da su kapaciteti Udruženja takvi da svako dijete ovdje provodi sat i po sedmično, odnosno po 30 minuta kod psihologa, logopeda i defektologa što, kako kaže, nije dovoljno.

– Kod djece je posebno važno da se autizam otkrije u najranijoj dobi kako bi se na vrijeme moglo raditi s njima i pomoći im da se uključe u svakodnevne aktivnosti – rekla je Kojićeva.

U Dnevnom centru koji egzistira pri ovom udruženju boravi i pet odraslih osoba sa autizmom, a jedino efikasno rješenje za njih bi, prema mišljenju Kojićeve, bilo zaštićeno stanovanje.

– Najbolje rješenje bilo bi da se odraslim autistima omogući zaštićeno stanovanje, odnosno jedan vid smještanja u ustanove u kojima bi imali adekvatnu zdravstvenu zaštitu i tretman, a samim tim i kvalitetniji život – rekla je ona.

U Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite RS ističu da je autizam razvojni poremećaj komunikacije i socijalne interakcije koji se javlja u ranom djetinjstvu, najčešće u prve tri godine i traje do kraja života.

– Češće se javlja kod osoba muškog pola, a specifičan uzrok nastanka autizma još je nepoznat – rekli su u Ministarstvu.

Dodaju da je proteklih godina u obrazovnim ustanovama u RS povećan broj kadrova koji se školuju kako bi mogli dati dobru stručnu podršku autističnoj djeci.

– Uglavnom su to psiholozi, defektolozi, logopedi, psihijatri, radni terapeuti i drugi. Ovi profili rade u zdravstvenim i ustanovama socijalne zaštite, zatim obrazovnim ustanovama i nevladinim organizacijama – rekli su u Ministarstvu.

Ističu da je Vlada RS prije godinu usvojila Program za rani rast i razvoj djece u RS, a jedan od ciljeva jeste da bude uspostavljen registar djece sa različitim vrstama poremećaja.

Trka

Prva trka u okviru “Banjalučke trkačke lige” koju organizuju Atletski klub Banjaluka i Atletski klub invalida Vrbas 26. marta posvećena je osobama sa autizmom, a prihod od prijava organizatori će donirati Udruženju “Djeca svjetlosti”.

– Planirali smo da svaka od četiri trke u okviru “Banjalučke trkačke lige” ukaže na neki problem u društvu, tako da smo ovu prvu posvetili osobama sa autizmom – rekao je jedan od organizatora Duško Tadić i dodao da očekuje više od 200 trkača.

(Glas)