Sport 03.12.2015.

EP u plivanju: Malčić 30, zlato Hosuovoj

ilija malcic
Bh. plivač Ilijan Malčić zauzeo je 30. mjesto u trci na 200 metara slobodnim stilom na Evropskom prvenstvu u Izraelu, gdje je Katinka Hosu svjetskom rekordu na 400 metara mješovito dodala zlato.

Malčić je u kvalfikacijama 200 metara slobodno isplivao za 1:50,50 minuta.

– Za ovu trku sam se najviše spremao i nadao sam se da ću popraviti svoje najbolje vrijeme. Tako se i desilo. Rezultat od 1:50,50 minuta je veoma dobro vrijeme za mene. Pošto sam popravio vremena iz obje trke koje sam plivao na EP, nadam se da ću popraviti i u trci na 100 metara slobodno, koja je na programu u subotu, i uspješno završiti EP- rekao je Malčić, koji je uz Vedada Ramića jedini bh. predstavnik u Netanji.

Ramić će prvi nastup imati sutra, kada će plivati 50 metara slobodno.

Mađarska plivačica Katinka Hosu je, nakon obaranja svjetskog rekorda u kvalifikacijama trke na 400 metara mješovito, u istoj disciplini osvojila zlato. Ona je u srijedu naveče u Netanji ostvarila rezultat od 4:19,75 minuta, što je 29 stotinki lošije od vremena koje je zabilježila u jutarnjim kvalifikacijama, kada je postavila rekord. Ona je danas u kvalifikacijama trke 100 metara mješovito oborila rekord evropskih prvenstava (57,52).

Srebrnu medalju na 400 metara mješovito osvojila je Biranka Hana Majli (4:26.87), a bronza je pripala francuskoj plivačici Lari Granzion (4:27.31).

Slovenački plivač Damir Dugonjić odbranio je titulu evropskog prvaka u malim bazenima u disciplini 50 metara prsno. On je u finalu slavio s rezultatom 26,20 sekundi ispred svjetskog prvaka u toj disciplini Britanca Adama Pitija. Treće mjesto podijelili su Rus Oleg Kostin i Irac Aleksander Marfi (26,35). Najbolja plivačica u ovoj disciplini je Finkinja Jenna Laukkanen (29.71).

Evropski prvak na 200 metara leđno je Poljak Radoslav Kavecki s rekordom evropskih prvenstava (1:48.33), a titule su prvog dana takmičenja još osvojili Mađar Peter Bernek na 400 metara slobodno (3:35.46) i ruska štafeta na 4×50 metara slobodno (1:23.49).

Ostali rezultati finalnih trka, plivači, 200 m leđno: 1. Radoslav Kavecki (Poljska) 1:48,33 minuta, 2. Jakov Jan Tumarkin (Izrael) 1:49,84, 3. Simone Sabioni (Italija) 1:50,75; 400 metara slobodno: 1. Peter Bernek (Mađarska) 3:35,46, 2. Paul Biderman (Njemačka) 3:35,96, 3. Gabriele Deti (Italija) 3:37,22; 4×50 metara slobodno: 1. Rusija 1:23,49, 2. Italija 1:24,44, 3. Bjelorusija 1:25,01; plivačice: 1. Jena Lukanen (Finska) 29,71, 2. Fani Lekliz (Belgija) 29,84, 3. Natalija Ivaneva (Rusija) 29,99.