Magazin 17.02.2017.

Jubilej eko festivala “Dani Vrbasa”: Banjaluka interesantna mladima iz cijelog svijeta

ČITANJE: 3 minute

Eko festival „Dani Vrbasa“ ove godine obilježava pet godina od osnivanja. Ovoj manifestaciji koja se inače održava 24. i 25 avgusta, prethodiće događaj u aprilu, koji će okupiti sve partnere festivala.

– Kroz „Dane Vrbasa“ mlade ljude smo upoznali sa temom zaštite životne sredine. To smo uspjeli kroz radionice, seminare, sportske i kulturne aktivnosti. Protekle četiri godine privukli smo brojne posjetioce i to ne samo iz Banjaluke. To ćemo činiti i u godinama koje slijede – kaže Dejan Stupar, PR manifestacije „Dani Vrbasa“.

Opšti cilj manifestacije je, dodaje on, doprinos većoj informisanosti lokalne zajednice o značaju očuvanja životne sredine, sa posebnim akcentom na promociju eko – turističkog potencijala grada.

– Cilj je da kroz brojne kulturne aktivnosti, dovedemo što više posjetilaca iz cijelog regiona, da edukativnim djelovanjem promovišemo ekologiju i turistički potencijal Vrbasa, da sugrađanima ponudimo najkvalitetniji kulturni program preko kojeg ćemo na zanimljiv način promovisati ekologiju, turizam i kulturu ovog područja. Zagađivanje životne sredine je odavno ozbiljan problem. Mladi danas nisu dovoljno svjesni koliko je ekologija važna tema, iako smo svakodnevno suočeni sa posljedicama zagađenja kroz vazduh, vodu i hranu, a prirodnih resursa je sve manje – objašnjava Stupar.

dani vrbasa

Banjaluka se, kaže on, pokazala kao interesantna destinacija za mlade ljude iz svih zemalja svijeta.

– Festival treba da ima uticaj na građane kroz podizanje turističke i ekološke svijesti u svakom pogledu; kroz zanimljiv kuturni program, koji će biti interesantan svima i koji će predstavljati primamljivu ponudu za turiste. Uticaj širenja ekološke svijesti, ali i promocija turističkih potencijala grada Banjaluka prvenstveno je značajno za sam grad, ali i za Republiku Srpsku – navodi Stupar.

Do sada, dodaje on, nije bilo lako održati kontinuitet, ali ekipa koja organizuje „Dane Vrbasa“, u cijelu priču ušla je sa previše entuzijazma da bi odustala nakon prve prepreke.

– U vremenu kada se sve manje pažnje obraća na ovakve vrste događaja mi od samog početka imamo podršku Grada Banjaluka. Za festival se svake godine izdvaja novac i sigurni smo da će tako biti i ovaj put i da ćemo zajedno još dugo godina stvarati priču, koja vrijedi i po kojoj će naš grad biti prepozatljiv u onom ekološkom i turističkom smislu. Činjenica je da taj novac nije dovoljan za organizaciju festivala, jer ima mnogo troškova, ali podrška Turističke organizacije Banjaluke, Grada Banjaluka, Regionalne deponije Banjaluka i ostalih partnera, puno znače i zahvaljujući njima ovaj festival opstaje već pet godina – ističe Stupar.

Podrška TOBL-a

Turistička organizacije grada Banjaluka od samog početka prepoznala je važnost eko – festivala, koji kroz ekološki aspekt promoviše turističke proizvode i destinacije, a pogotovo rijeku Vrbas i njene obale.

– Kvalitetnim sadržajem, čiji je cilj da kroz kulturne aktivnosti promoviše ekologiju i turistički potencijal Vrbasa, ovaj festival je doživio veliki uspjeh i postao jedan od tradicionalnih događaja najvećeg grada Srpske, ali i prva manifestacija koja je profilisala svoj karakter u eko – turistički događaj – rekao je rekao je Ostoja Barašin, direktor TOBL-a, dodajući da ova organizacija biti suorganizator i petih „Dana Vrbasa“.

Aktivnosti u protekle četiri godine

– Aktivnosti koje su realizovane u protekle četiri godine obuhvatile su prvi sajam ekologije sa štandovima u eko stilu, prezentaciju sportova na vodi (kajak, dajak, rafitng ), te organizaciju foto i likovne kolonije. Održane su i edukativne radionice, te seminari na teme zaštite životne sredine, kao i prezentacije naših partnera, na temu energetske efikasnosti, turizma i ekologije. Imali smo i dječiju radionicu – dekupaž na temu rijeke Vrbas, potom nastupe kulturno- umjetničkih društava i brojne druge aktivnosti vezane za rijeku Vrbas i turizam grada Banjaluke – rekao je Dejan Stupar.

(EuroBlic)