Biznis 16.06.2017.

Koliko će radnih mjesta Banjaluka dobiti za tri miliona KM?

ČITANJE: 2 minute

Redovi pred konzulatima mogli bi makar malo da se smanje. Gradske vlasti u Banjaluci imaju plan za zapošljavanje vrijedan nekoliko miliona maraka. Ipak, nisu svi optimistični da će biti i uspješan.

 

Banjaluka ima novi plan za zapošljavanje – šest mjera, od dodatnog obrazovanja do podsticaja za poslodavce, koštaće više od tri miliona maraka. U gradskoj upravi se hvale da su u prethodne četiri godine zaposlili više od 400 radnika, na šta je iz gradske kase otišlo oko dva miliona maraka. Najavljuju i olakšice.

“To poboljšanje znači i smanjenje parafiskalnih nameta našim privrednicima, ali moram reći da je Banjaluka i prethodnih godina radila aktivno u tom pravcu. Mi smo donijeli odluku o ukidanju takse na isticanje firme za start-ap preduzeća i za proizvodna privredna društva”, kaže Radenko Komljenović, v.d. načelnika Odjeljenja za privredu Grada Banjaluka.

Najveća budžetska stavka za zapošljavanje u ovoj godini otpada na ulaganja u infrastrukturu poslovne zone u Ramićima, čak 1.015.000 maraka, dok će za podsticaje u poljoprivredi otići 800.000.

Ipak, slaba vajda od planova ako nema kadra, kažu u Privrednoj komori. Upozoravaju da realnom sektoru fali radne snage i da više nije u pitanju samo finansijska pomoć. Bitan je, kažu, i psihološki efekat – da privrednici znaju da neko radi u njihovu korist.

“Mislim da treba podržavati one poslodavce koji imaju perspektivu da zaposle nove radnike, a na taj način da se podsticaji isplaćuju retroaktivno. Podsticaji, uplaćivanje unapred, do sada su se pokazali kao nefunkcionalni”, kaže Pero Ćorić, direktor Sektora granskih udruženja u Privrednoj komori RS.

Ćorić kaže da privrednici ne traže “ad hoc” podsticaje, nego žele sistemska rješenja – smanjenje poreza i doprinosa. Dok se to ne riješi, dobro dođu i subvencije, ali one najčešće nisu garancija da će poslodavac zadržati i posao i radnike.

(ATV)