Magazin 23.08.2017.

Milenko Stojičić objavio antologiju ratne književnosti RS: Priče koje je tek okrznuo metak

ČITANJE: 3 minute

“Metaknute priče” naziv je prve antologije ratne priče Republike Srpske koju je pripremio banjalučki književnik Milenko Stojičić.

Pisac kaže da ovakav naslov pronicljivom čitaocu sugeriše nove priče.

– Naslov treba da začudi čitača i izazove ga na igru “čaranja” i “otčaravanja”. Tražim naslov koji će, na prvu,  pridobiti čitača. Birao sam priče u kojima nije ispaljen nijedan metak, nego su tek “metaknute”, okrznute metkom. Previđao sam lažnu ratnu priču u ruhu i žanrovskom obruču ratne reportaže. Antologičarski imperativ je, prvo, literarni legitimitet priče,  u novu formu ušuškati ratni tematikum. Antologija je kompozitna, polifonijska struktura – navodi Stojičić.

On ističe da su se u prvoj antologiji ratne priče Republike Srpske našla četrdeset tri autora, te dodaje da ona otkriva novo literarno dobro. Kako kaže, spominje pokojnog akademika Vučkovića, zatim Dejana Đuričkovića, kojeg je “privolio” i napisao je ratnu priču koja rat pamti na začudan način. Priču je, dodaje Stojičić, “propisao” i pjesnik Nikola Tomović i Milivoj Srebro, kritičar profesor na univerzitetu u Bordou.

– Antologiju “drže” i poznati pripovedači M. Kapor, J. Lubardić, M. Toholj, M. Ćulafič, S. Bošković, R. Bratić (preminuo je, nažalost, i njegova supruga je pronašla u kompjuteru tu priču). Spominjem i M. Demića, B. Čučka, M. Marčetića, N. Grujičića i mnoge druge. Najveći broj autora je iz Republike Srpske – kaže Stojičić.

On navodi da specifikum ratne priče RS, ako je antologija mogući estetički otisak, jeste  formalna i sadržinska različnost. Raspon tematikuma je od fizičkog do metafizičkog ratnog bola (neprebola), od smrti koja jeste (smrt za vratom) i koja je sveprisutna u svemu, do promišljanja o smrti u filozofskom ključu.

– Priče su zagrljaj fiktografije i faktografije, jer je slojevit ratni simboličnik. Ratnik u ratu nije samo onaj koji puca, ili samo hrana za topove (Krleža), nego je i onaj koji misli o pucanju, o onome prije i poslije pucanja. Pa i mnoge knjige su nastale u grotlu, u vihoru rata, bez one neophodne distance – kaže Stojičić.

Na pitanje iz kog razloga se odlučio na ovakav književni poduhvat, Stojičić kaže da je liječio naš kolektivni kompleks – zaborav.

– Srpski narod sporo pamti, brzo zaboravlja. Mi i zaborav smo sinonimi. Ako mi zaboravimo rat i rat će zaboraviti nas, pa će nam se vratiti. Jednom sam se našalio i tražio da dodjeljujemo i godišnju nagradu za zaborav – navodi Stojičić.

Ratne knjige i propuh čitanja

Milenko Stojičić kaže da je, sa druge strane olovke, rat najopisanija tema u istoriji književnosti.

– Izbacimo iz biblioteke ratne knjige, ostaje propuh čitanja. Istorija piše ledenicom, nema srca, hladno pamti samo brojeve, previđa čovjeka. Beletristika ima emocionalno pamćenje – pamti čovjeka i sve ono, ljudsko, što ga čini čovjekom. Piščeva olovka “piše srcem”, pamti suzu, uzdah, tugu – svemu daje formu sjećanja koje diše, ritam tuge, bola, melanholije i rezignacije – kaže Stojičić.

(EuroBlic)