Politika 31.08.2017.

Šnjegota ne razmišlja o ostavci, SDS traži Tegeltijinu ostavku

ČITANJE: 3 minute

“Pozivamo sve strane na smirivanje tenzija i na krajnje argumentovan i demokratski dijalog u Narodnoj skupštini o svim otvorenim pitanjima” – to je odgovor glavnog revizora na poziv Milorada Dodika da podnese ostavku.

Iz teksta saopštenja za javnost jasno je da je Duško Šnjegota ignorisao Dodikov zahtjev. Ponavlja da je radio sve po zakonu. Poziva se na nezavisnost i slobodu od bilo kojeg političkog uticaja.

– Napominjemo da bi u svakoj mogućoj varijanti raspleta aktuelnih događaja u narednom periodu, na prvom mjestu trebalo imati potrebu da se očuvaju profesionalni ugled i dignitet Glavne službe za reviziju. U tom smislu, Glavna služba za reviziju svakako je važnija od bilo kog glavnog revizora, te je neophodno osigurati sve neophodne pretpostavke za njeno nesmetano funkcionisanje – kaže se u saopštenju.

Sa Vladom Srpske Šnjegota je ovaj put na istoj talasnoj dužili. Ali ne zbog konsolidovanog budžeta već tvrdnje glavnog revizora da bi raspravu trebalo preseliti u skupštinske klupe.

– Ne znam šta je novonastala situacija osim da glavni revizor ima jedno viđenje, Vlada drugo ali se slažem sa vama, pa i sa njim, ako je to rekao, da je Narodna skupština mjesto gdje se ta cjelokupna problematika razrješava – kazala je Željka Cvijanović, predsjednik Vlade RS.

U Narodnu skupštinu još nije stigao nikakav zahtjev za smjenu. I dok se u SNSD-u ne oglašavaju o tome da li će to da urade već na narednoj sjednici – opozicija i danas reaguje. I dok se ministar finansija ne oglašava, u SDS-u traže njegovu ostavku – i da se organizuje javno saslušanje Zorana Tegeltije i Željke Cvijanović.

– Ne revizora jer on je završio svoj posao uradio, nego njih dvoje jer su oni bili dužni unutar roka od 90 dana, kada dobiju nacrt izvještaja o reviziji, da podnesu primjedbe. Mi insistiramo da se te primjedbe objave da vidimo koji su stvarni razlozi napada na ličnost revizora – rekao je Slaviša Raković, član Socijalno-ekonomskog savjeta SDS-a.

Niko nema pravo da spriječi ministra da javno iznosi mišljenje o izvještajima koji je sačinila bilo koja institucija, uzvraćaju iz Ministarstva finansija. Još jednom su optužili Šnjegotu da je izvještajem lažno predstavio stanje u Srpskoj.

Zakonom o reviziji jasno je predviđeno kad i kako Narodna skupština može da razriješi glavnog revizora i njegovog zamjenika. Prva varijanta je da sami podnesu ostavke. Druga je da nisu u mogućnosti da obavljaju dužnost duže od pola godine. Milorad Dodik vjerovatno računa na treću opciju u kojoj piše da parlament o smjeni može da raspravlja ukoliko se revizor zatekne u kršenju odredbi člana 9. istog zakona.

– Taj član 9. nam upravo govori da glavni revizor i njegov zamjenik su dužni da obavljaju funkcije glavne službe za reviziju nezavisno, objektivno i u skladu sa INTOSAI revizorskim standardima – izjavio je Marko Aćić, generalni sekretar Narodne skupštine RS.

Nakon objave revizije za konsolidovani  budžet, prvo se na glavnog revizora obrušio ministar finansija. Nakon sastanka vladajuće koalicije, Milorad Dodik je zaprijetio glavnom revizoru da sam da ostavku, ili će biti smijenjen.

(ATV)