Austrija totalno mijenja sigurnosnu strategiju
Nakon hapšenja osumnjičenih za terorizam, otkazana su tri koncerta američke pop-zvijezde Taylor Swift u Beču. Koncert je premješten u London na veliko razočarenje njenih fanova, koji su se okupili širom glavnog grada Austrije i zapjevali njene pjesme. Razočarenje je time veće što se pop-ikona nije oglasila povodom ovog prijetećeg događaja.
Zašto će koncert biti održan u Londonu, a ne u Beču, sigurnosno je pitanje koje visi u zraku.
Aktuelna austrijska sigurnosna strategija pisana je u kontekstu ekonomske i finansijske krize. Svijet se značajno promijenio od ove krize. Prošla decenija bila je veoma dinamična. Devet mjeseci nakon odluke parlamenta, Rusija je okupirala Krim. Dvije godine kasnije, u jesen 2015, počela je migraciona kriza, s više od milion ljudi koji su došli u Austriju. Poslije su došli rat u Ukrajini, haos na Bliskom istoku…, strepnja na čitavom Zapadu, piše Raport.ba.
Kakva je sigurnosna situacija u Austriji objašnjava Heinz Gaertner, predsjednik Savjetodavnog odbora za strategiju i sigurnosnu politiku Naučne komisije pri Oružanim snagama Austrije.
“Nova austrijska sigurnosna strategija, u koju su uključena sva ministarstva, još nije javna i mora je prvo potvrditi parlament. Prema Vladi, to je bilo neophodno jer je Rusija i dalje opisana kao ‘strateški partner’ u sigurnosnoj strategiji iz 2015. godine”, objašnjava Gaertner za Raport i potcrtava da napad Rusije na Ukrajinu sada stavlja pečat na novu sigurnosnu strategiju.
“Slika rizika 2024 Oružanih snaga Austrije (ÖBH) osnova je bezbjednosne strategije ÖBH. Shodno tome, bit će više globalnih rivalstava i vojnih sukoba. ‘Rat se vratio kao dimenzija politike’. Svijet je ‘van kontrole'”, upozorava sagovornik Raporta.
Ističe da bi se posljedice ovih sukoba sve više osjećale u Austriji.
“Rizici koji su posebno relevantni za Austriju uključuju prekid lanaca snabdijevanja, efekte migracionih tokova, hibridni rat, sajber-napade i ciljane kampanje dezinformiranja”, cijeni austrijski bezbjednjak.
Kad su teroristički napadi u pitanju, smatra da se pominju u kontekstu međunarodnih sajber-napada, sabotaže i špijunaže.
“Demokratija bi se mogla narušiti na ovaj način. Prijetnje od domaćeg terorizma posebno se ne pominju, iako su policijski organi spremni za njih, kao što je sprečavanje napada na koncertu Tylor Swift”, kaže Gaertner.
Smatra da su odgovori na rizike isključivo vojni te da se, shodno tome, treba pridružiti inicijativi Sky Shield.
“Politički štit se ne vidi. Političke elite tajno ili otvoreno zagovaraju ulazak Austrije u NATO. Zato kritiziraju formulaciju u strategiji sigurnosti iz 2015. da se ne očekuje direktna konvencionalna prijetnja Austriji”, priča naš sagovornik.
Austrija se zaklela na vojnu neutralnost međunarodnim ugovorima, ali u sjeni ukrajinskih te bliskoistočnih sukoba, sve su glasnije kritike na njenu nautralnost.
“Neutralnost ne bi donijela sigurnost. Osim što je konvencionalni napad na Austriju zapravo krajnje malo vjerovatan, ni neutralnost ni pridruživanje vojnom savezu ne bi spriječili terorističku prijetnju austrijskih džihadista”, upozorava Gaertner.
Ističe da nema smisla odbaciti strategije rješavanja političkih sukoba.
“Međutim, izbjegavanje rata i rješavanje sukoba kroz multilateralne inicijative, posredovanje i političke prijedloge bilo bi neophodno kako bi se spriječile vojne eskalacije. Austrijska neutralnost bila bi dobra osnova za to”, zaključuje Heinz Gaertner za Raport.