Biznis 17.01.2020.

BANJALUKA.NET ANALIZIRA: Promet na berzama u BiH u 2019. godini premašio 900 miliona maraka

ČITANJE: 2 minute

Ukupan promet na dvije berze u BiH – Banjalučkoj i Sarajevskoj, u prošloj godini iznosio je 903,1 miliona maraka, što predstavlja zavidan rast prometa u odnosu na 2018. godinu, ali ga i dalje u najvećem iznosu karakteriše promet hartijama od vrijednosti-obveznicama i trezorskim zapisima, pokazuju podaci dvije berze u BiH.

Međutim, iako se radi o manjoj berzi, Banjalučka berza je i u 2019. godini ostvarila veći promet u odnosu na Sarajevsku berzu. Tako je na Banjalučkoj berzi u 2019. godini ostvaren ukupan promet u iznosu od 472.133.341 KM, što u odnosu na 2018. godinu predstavlja rast prometa za 10 odsto.

Redovan promet je iznosio 86,3 miliona KM i manji je za 13,57 odsto u odnosu na redovan promet prethodne godine.

Na porast ukupnog prometa na Banjalučkoj berzi najveći uticaj su imale javne ponude obveznica i trezorskih zapisa Republike Srpske u vrijednosti od 325 miliona KM. U javnim ponudama je došlo do smanjenja kamatnih stopa po kojima se Republika Srpska zadužuje. Kamatna stopa na trezorske zapise je pala na 0%, a kamatna stopa na sedmogodišnje obveznice je pala na 1,70% odsto.

“Proteklu godinu na berzi je obilježio promet dužničkim hartijama od vrijednosti. Promet obveznicama i trezorskim zapisima na primarnom i sekundarnom tržištu je iznosio 84% od ukupnog prometa. U deset najtrgovanijih hartija od vrijednosti sedam su obveznice Republike Srpske. Ovim je nastavljen višegodišnji trend pomjeranja fokusa investitora sa akcija na obveznice”, rekli su iz Banjalučke berze.

Kada je u pitanju Sarajevska berza, u 2019. godini ostvaren je ukupan promet od 430.924.473 KM, a u sklopu 4.562 transakcije prometovano je 19.580.404 vrijednosna papira. Koristeći infrastrukturu Sarajevske berze u 2019. godini
uspješno je okončano osam javnih ponuda, u ukupnom iznosu od 227.888.940 KM.

Ekonomisti smatraju da bi se posmatranjem ovih podataka moglo zaključiti da se na tržištu kapitala u BiH ipak nešto dešava. Ipak, oni ističu da je prema strukturi podataka obe berze većina prometa na njima tokom prošle godine ostvarena posredstvom javnih ponuda, pri čemu se većina odnosi na prodaju entitetskih obveznica i trezorskih zapisa, odnosno na zaduživanje entitetskih vlada. Prema njihovim riječima, pravog berzanskog trgovanja sa vrijednosnim papirima dioničkih društava na berzama u BiH i dalje ima jako malo, što je samo potvrda nastavka hronične dugogodišnje nelikvidnosti na berzama u BiH, te nedostatka kvalitetnih investitora.

(banjaluka.net)