Vijesti 16.10.2018.

BORCI ZA LJUDSKA PRAVA ŽELE POD JEDAN KROV Zajednička inicijativa 15 organizacija i udruženja građana

ČITANJE: 2 minute

Lideri vodećih građanskih NVO traže otvaranje kuće ljudskih prava u Banjaluci čime bi, tvrde, najveći grad u RS stao uz rame Zagrebu, Beogradu i evropskim metropolama.

Cilj im je, kažu, jedinstveno i racionalno djelovanje u cilju bolje zaštite ljudskih prava građana.

Slijedeći primjer Zagreba, koji ovakvu kuću ima već 10 godina, te Beograda, gdje su branici ljudskih prava pod jednim krovom od 2011, inicijatori već dvije godine traže da im grad Banjaluka obezbijedi prostor za ovakvu kuću.

– Do sada rezultata nije bilo, ali mi vjerujemo da Grad ima objekte u svom vlasništvu koje bi nam mogli ustupiti na korištenje – poručuju pokretači inicijative iz Helsinškog parlamenta građana Banjaluka.

Podsjećaju da je, prema podacima iz prošle godine, u registru gradskih nepokretnosti ima skoro 400 stanova, 300 poslovnih objekata, više od 500 garaža, tri poslovna objekta, 12 društvenih domova, sedam javnih skloništa i više od 3000  zemljišnih lokacija u vlasništvu grada.

I neperspektivna vojna imovina mogla bi biti rješenje za kuću ljudskih prava, ali NVO od nadležnih nisu dobili podatke koliko takvih objekata ima u Banjaluci i ko upravlja tom imovinom.

Organizacije civilnog društva vjeruju da prostora ima, naročito onih koji stoje prazni ili propadaju ili za koje do sada nisu pronađeni prikladni investitori, te da bi kuća ljudskih prava bila način da se spriječi dalje propadanje jednog od tih objekata.

– Osnivanje kuće ljudskih prava u Banjaluci upotpunilo bi i povećalo i šanse Banjaluke da postane Evropska prestonica kulture 2024. godine. Grad koji je otvoren za saradnju sa civilnim društvom i podržava rad nevladinih organizacija, obezbjeđujući im, između ostalog, i prostor za rad, može samo dobiti dodatne poene prilikom ocjene aplikacije – kaže Dragana Dardić, izvršna direktorka Helsinškog parlamenta građana Banjaluka.

U 15 NVO, koje traže osnivanje kuće ljudskih prava, zaposleno je 110 osoba. Polovina ovih organizacija iznajmljuje prostor, pa za kiriju i režije troše u prosjeku po 1100 KM mjesečno. Na godišnjem nivou udruženja na teritoriji grada Banjaluka troše više od 350 000 KM i time doprinose punjenju budžeta.

Iz Gradske uprave poručuju da su voljni da pomognu nevladinim organizacijama, ali da prostora pogodnih za kuću ljudskih prava baš i nema na raspolaganju.

– Objekte koje imamo u toj su mjeri devastirani, da bi bila potrebna velika ulaganja u njihovu obnovu – poručuje šef gradskog tima za komunikacije Dragan Risojević.

Od „Oštre nule“ do UDAS-a

Uz Heslinški parlament građana, osnivanje kuće ljudskih prava traže i “Perpetuum mobile”, “Oštra Nula”, Omladinski komunikativni centar, “Zdravo da ste”, Centri civilnih inicijativa, IAESTE, Fondacija “Udružene žene”, Udruženje građana “Nešto više”, “Genesis projekat”, Centar za životnu sredinu, Transparency International BiH, Organizacija amputiraca UDAS, Banjalučki centar za ljudska prava i Klub studenata Fakulteta političkih nauka.

(Srpskainfo)