Vijesti 29.03.2020.

EPIDEMIOLOG TVRDI: Italiju vrhunac epidemije očekuje za sedam dana

ČITANJE: 3 minute

Italiju tek čeka vrhunac epidemije korona virusa, odnosno najgora faza zaraze, što je i datum koji će označiti početak spuštanja broja zaraženih, piše italijanski list “Corriere della Sera”.

“Uprkos svim potrebnim mjerama opreza, vidimo da dnevni porast pozitivnih slučajeva pokazuje usporavanje rasta, iako se brojčana vrijednost i dalje povećava. To još nije faza slabljenja epidemije, ali dobar je znak. Vrhunac se, zapravo, dešava kada se maksimalna vrijednost novih slučajeva dostigne u jednom danu. Ta vrijednost u narednim danima mora pasti”, pojašnjava Fabricio Pregliasko, infektolog sa Univerziteta u Milanu.

On ističe da nije lako predvidjeti datum vrhunca epidemije, ali kaže da se u narednim danima može očekivati visoravan na krivulji kretanja epidemije u Italiji. To bi značilo, dodaje, da bi vrhunac mogao doći tek za sedam dana.

“Međutim, novi slučajevi neko vrijeme neće prestati. Sada smo došli do gotovo ravnog trenda epidemije jer je najgori trenutak vremenski ispred nas. Da smo pustili da virus cirkuliše bez ikakvih restriktivnih mjera, imali bismo eksponencijalni vertikalni vrhunac, ali sada imamo stabilizaciju. Ukoliko se mjere budu poštovale, imamo razumnu mogućnost preokretanja trenda”, kaže Pregliasko.

Sličnog mišljenja su i Valter Rikjardi, član Izvršnog odbora Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) te italijanski ministar zdravstva Roberto Speranca.

Uz otprilike 5.000 novih slučajeva dnevno, italijanski infektolog kaže da se, nažalost, i tokom naredne sedmice očekuje 500 do 600 smrtnih slučajeva svakog dana.

“Broj žrtava korona virusa takođe oslikava situaciju koju smo imali protekle sedmice, s obzirom na to da se pogoršanje zdravstvenog stanja pacijenata najčešće dešava nakon otprilike sedam dana bolesti “, pojašnjava Pregliasko.

Da bi se moglo pratiti kretanje epidemije, stručnjaci kažu da se mora pratiti da li će Italija imati manje smrtnih slučajeva tokom naredne sedmice. Pregliasko kaže da i matematički proračuni imaju različite greške zbog čega su pomalo nalik vremenskoj prognozi.

Valter Rikjardi iz SZO dodaje da svi prave svoje modele izračunavanja kretanja pandemije korona virusa, uključujući SZO i Evropsku komisiju, ali da su to proračuni koji se ne objavljuju u javnosti.

“Nijedna ozbiljna institucija ne želi dati predviđanja koja apsolutno nisu sigurna”, kaže Rikjardi.

Sa druge strane, tu su i različiti proračuni italijanskih medija i lokalnih institucija koji ne mogu biti u potpunosti relevantni.

Uprkos raznim varijablama, Pregliasko očekuje da će najrealniji pad broja zaraženih i preminulih biti jasan i očigledan krajem aprila. Pojašnjava da se kraj epidemije bliži onog trenutka kada Italija ne bude bilježila nove slučajeve u zemlji, poput Kine.

“Moraćemo i dalje zadržati veliki oprez, kao što to rade u Vuhanu, a to znači nositi maske i koristiti sredstva za čišćenje ruku barem jednu ili dvije godine. Potreban nam je postepeni oporavak s puno opreza kako bismo bili sposobniji da spriječimo mogući drugi talas zaraze. Vratićemo se u normalu kada budemo imali specifičan tretman i vakcinu”, zaključio je Pregliasko za “Corriere della Sera”, prenosi “Klix”.

(Klix)