Italijanski profesor učvršćuje veze Banjaluke i Italije
Italijan Roberto Rusi već deceniju predaje italijansku književnost na Banjalučkom univerzitetu, a osim što našim studentima prenosi znanje, trudi se da što više učvrsti veze i saradnju sa odsjecima na fakultetima u Italiji.
Kada su u pitanju rezultati koje postižu naši studenti italijanskog jezika, kaže da svakako mnogo zavise od truda koji ulažu, ali se na generalnom nivou može reći da većina po završenim studijama stekne značajan nivo poznavanja italijanskog jezika i kulture. Ovo im, naravno, ističe Rusi, pomaže dalje u životu, pogotovo pri zaposlenju.
“Svi oni mogu da rade kao nastavnici i profesori italijanskog jezika u različitim državnim i privatnim školama, zatim kao prevodioci i saradnici u mnogobrojnim italijanskim firmama u regionu. Postoji i opcija daljeg usavršavanja, na šta se odlučio dio naših studenata, a svoj put su pronašli u Italiji, gdje su magistrirali ili doktorirali. Naravno, neki od njih su postali moje radne kolege”, kaže Rusi.
On je vanredni profesor italijanske književnosti na Filološkom fakultetu, studijski program italijanskog jezika i književnosti, diplomirao je na Univerzitetu u Akvili, a doktorske studije završio na Univerzitetu u Sijeni.
Na ovom studijskom programu, uključujući sve četiri studijske godine, ima oko 100 studenata. Rusi i njegove kolege docenti sa fakulteta nastoje da prodube saradnju sa odsjecima na italijanskim univerzitetima.
“Mislim da je to za naš rad pitanje od suštinskog značaja. Lično sam u kontaktu sa kolegama sa univerziteta u Torinu, Rimu i Napulju, i sa ovim univerzitetima smo već ranije uspostavili saradnju, a planiramo da je nastavimo i u budućnosti”, kaže on.
U Banjaluku je Rusi prvi put došao 2006. godine, tada je studijskom programu italijanskog i srpskog jezika i književnosti bio potreban docent.
“Kako sam u tom periodu taman doktorirao, bio sam u potrazi za poslom. U toku te junske posjete na mene je atmosfera u Banjaluci ostavila veoma pozitivan utisak, toliko da sam se već od sljedeće akademske godine preselio u Banjaluku i počeo da radim kao profesor”, priča Rusi.
Kako kaže, Banjaluka mu je od samog početka mnogo prijala, a jedan od razloga je i to što je u nekim aspektima iznenađujuće slična njegovom rodnom gradu Akvila.
“Na geografskom planu tu je kotlina, sa rijekom koja grad dijeli na dva dijela. Smatram da su me Banjalučani prihvatili dobro. Uvijek se sa posebnom ljubavlju i poštovanjem sjetim prvih gazda kod kojih sam stanovao, a koji su se prema meni ponijeli izuzetno. Smatram da su me i studenti dobro prihvatili, a ja se nadam da sam svojim radom uspio da im se odužim za iskazano poštovanje”, govori Rusi.
Prije dolaska u grad na Vrbasu nije imao nikakva posebna očekivanja, a ni predrasude česte za zapadni svijet.
“Moram priznati da sam bio prilično neupućen kada je riječ o gotovo svemu što se odnosi na Balkan, a sve što sada znam sam naučio tokom boravka ovdje. Isto tako, nisam imao apsolutno nikakve predrasude, bio sam samo vođen željom da spoznam jednu stvarnost koja mi je tada bila potpuno nova i izuzetno stimulativna”, rekao je Rusi.