Nataša Konjević, akademska slikarka o radu na novom muralu: Dobar je osjećaj stvoriti nešto što ostaje i poslije vas
Novi mural akademske slikarke iz Banjaluke Nataše Konjević poslao je snažnu poruku u dubinu ljudskog srca.
“Utočište” naslikano na porodičnoj kući Babića u selu Pucari u Kozarskoj Dubici možda na najljepši način podsjeća sve nas koji dišemo vazduh brzog 21. vijeka da je jedino porodica, danas i uvijek, mjesto bezuslovne sigurnosti i ljubavi.
Ova umjetnica u razgovoru za naš list istakla je da joj rad na muralima, između ostalog, omogućuje direktniju i glasniju komunikaciju sa publikom. To se potvrdilo i primjerom. “Utočište” je “obišlo” sve portale, a ni reakcije javnosti nisu izostale pa je Nataša za svoj novi rad dobila mnogo pohvala.
Prve murale ova akademska slikarka radila je u okviru omladinskih razmjena i radionica na kojima je učestvovala zahvaljujući organizaciji “Zdravo da ste”, a čuveni “Šeširdžija” iz Prijedora takođe je njenih ruku djelo.
– Murali mi predstavljaju dodatni izazov zbog tehničkog aspekta. Veoma mi je zanimljivo čuti mišljenje posmatrača, posebno onih koji sebe ne smatraju umjetnicima ili kažu da “ne razumiju to”. Interesantno mi je slušati o tome šta je i zašto kome čudno, šta je lijepo, a šta odbojno ili jezivo – priča Nataša.
Vjerno prenijeti crtež, objašnjava ona, koji je inače daleko manjeg formata, npr. 20 cm na veću površinu od 10 i više metara, jeste poduhvat samo po sebi.
– Osim toga, mural posmatram sa dodatnom dimenzijom koju nemamo na platnima i sličnim medijima – uklapanje u njegovu okolinu. Takođe, sam fizički čin zna biti zahtjevan, penjanje na skelu, na visokim i niskim temperaturama, po jakom vjetru i slično – dodala je ona.
Ipak, pored interakcije sa publikom, kao i svakom čovjeku koji dio sebe poklanja umjetnosti, bitne su joj i još neke stvari.
– Možda zvuči megalomanski, ali dobar je osjećaj kada znate da ste uradili nešto što će ostati dugo iza vas, nešto po čemu će vas, barem neki, ljudi upamtiti. Takođe, početkom rada na svakom muralu imam strah od visine i svaki put ga moram iznova pobijediti i to doživljavam kao važan uspjeh – zaključila je Nataša.
Slikovnica za djecu
Poslije završene banjalučke Akademije umjetnosti, trenutno je na master studijama na Fakultetu primijenjenih umjetnosti u Beogradu na odsjeku grafika i knjiga.
– U ovom momentu najviše pažnje posvetila sam svom master radu. Radi se o slikovnici za djecu koju radim “paper cut” tehnikom, tj. rezanjem papira u različitim bojama pomoću kojih slažem scene koje kasnije fotografišem. Knjiga se bavi imaginarnim prijateljima koje su vjerovatno i neki od čitalaca imali u djetinjstvu. Veoma se radujem završavanju slikovnice, a imam već nekoliko ideja i za nove slike, ali o tom potom – najavila je ova talentovana umjetnica.
(glassrpske.com)