Odjeljenje za prostorno uređenje mjesečno izda oko 250 naknadnih dozvola
Odjeljenje za prostorno uređenje mjesečno obradi od 600 do 700 zahtjeva za legalizaciju nelegalno sagrađenih objekata, a na osnovu kojih u prosjeku izdaju oko 250 naknadnih dozvola.
Rekao je to v.d. načelnika ovog odjeljenja Slobodan Stanarević i dodao da je podneseno oko 9.000 zahtjeva za legalizaciju.
– Najveći problem su nepotpuni zahtjevi. U velikom broju slučajeva nisu riješeni imovinsko-pravni odnosi. Imamo i veliki broj zahtjeva koji stoje, jer uglavnom ljudi ne mogu da plate sve troškove. Koliko god da su snižene cijene naknada za legalizaciju, problem su često drugi troškovi koje ovaj proces sa sobom nosi – kazao je Stanarević.
Dodao je da je među tim dodatnim izdacima najveći onaj za izradu projekta.
– U prosjeku je za to potrebno oko 1.000 KM i mnogi za to nemaju para. Pokušavamo građanima što više izaći u susret jer znamo da su teška vremena. Praksa je da ako nakon tri poziva koje im šaljemo svaki mjesec stranka ne dođe sa traženim dokumentima, moramo odbiti zahtjev za legalizaciju – naveo je Stanarević.
Kaže da 30 odsto građana još nije podnijelo zahtjeve za legalizaciju.
– Razgovarao sam sa ministarkom za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS Srebrenkom Golić da rok za legalizaciju bude produžen bar još pola godine kako bismo i tim građanima dali mogućnost da predaju zahtjeve. Nadam se da će to prihvatiti – naveo je Stanarević.
Građani tvrde da je, i pored smanjenja pojedinih naknada, sam proces legalizacije prilično skup. Kažu da nosi dodatne troškove, kao što su takse i izrada projekta.
– Dobijanje dokumentacije koju je trebalo priložiti uz zahtjev za legalizaciju nije besplatno. Dok sam sve to platila i obezbijedila novac za naknadu za legalizaciju, bilo mi je potrebno više od godinu – rekla je mještanka Paprikovca Ljubica Abutović.
Legalizacija predstavlja naknadno izdavanje lokacijskih uslova, građevinske i upotrebne dozvole za objekte izgrađene bez građevinske dozvole ili na kojima je prilikom građenja odstupljeno od te dozvole i glavnog projekta. U gradu je bilo moguće legalizovati samo objekte koji su izgrađeni ili čija izgradnja je započela do 24. maja 2013. godine.
Građevinske dozvole
Od početka godine izdato je 125 dozvola za izgradnju kuća, stambenih zgrada, proizvodnih pogona i drugih objekata.
– Ako dobijemo potpunu dokumentaciju, izdavanje dozvole traje najduže tri dana. Međutim, često dobijemo nepotpune zahtjeve koji za sobom potežu čekanje dok stranka kompletira dokumentaciju – rekli su u Odjeljenju za prostorno uređenje.
(glassrpske.com)