Sport 31.12.2022.

Šta je obilježilo 2022. u sportu: Messi konačno osvojio SP, zbogom tenisu rekli Federer i Serena

ČITANJE: 4 minute

U 2022. godini svijet sporta je bio bogat sadržajem, a bez ikakve sumnje jedno takmičenje je privuklo najviše pažnje – Svjetsko fudbalsko prvenstvo u neuobičajenom terminu na samom kraju.

Godina je počela, tradicionalno, Novogodišnjom turnejom u skijaškim skokovima, a najbolji je bio Japanac Ryoyu Kobayashi.

Januar je, takođe tradicionalno, rezervisan i za velika nogometna i rukometna takmičenja. Ovaj put je na programu bio Afrički kup nacija na kojem je trijumfovao Senegal, dok su kontinentalni prvaci u rukometu postali Šveđani, Katarani i Brazilci.

Teniski Australian Open su osvojili Rafael Nadal i Ashleigh Barty, koja je odmah nakon toga objavila kraj karijere. Upravo je na prvom Grand Slamu sezone viđen najveći sportsko-diplomatski skandal nakon što je Đoković deportovan iz Australije jer nije vakcinisan.

Februar su obilježile Zimske olimpijske igre u Pekingu koje su održane od 4. do 20., a najuspješnija nacija je bila Norveška sa 16 zlata, 8 srebra i 13 bronzi.

Najvažniji događaj u martu se održao u Beogradu gdje će od 18. do 20. održano Svjetsko atletsko prvenstvo na kojem su najbolji bili Etiopljani sa 4 zlata, 3 srebra i 2 bronze.

April je bio u znaku Evropskog judo prvenstva u Sofiji na kojem su očekivano Francuzi bili najbolji (3 zlata, 2 srebra, 3 bronze).

Maj je obilovao sportskim dešavanjima. Održalo se Svjetsko prvenstvo u hokeju na ledu u Finskoj gdje su se zlatom okitili domaćini, dok je Evropsko prvenstvo u taekwondou održano u Londonu gdje je naš Nedžad Husić osvojio srebro.

Fudbalsku Ligu prvaka je osvojio Real Madrid, a Evropsku ligu Eintracht. Klupski prvak Evrope u košarci je postao Anadolu Efes.

Na samom početku juna održana je sama završnica Roland Garrosa. Naravno, u muškoj konkurenciji ga je osvojio Rafael Nadal, dok je u ženskoj trijumfovala Iga Swiatek. Nadal je na ovaj način postao rekorder sa 22 Grand Slam titule.

Srbija je osvojila Svjetsko prvenstvo u basketu 3×3, a 25. juna do 5. jula u alžirskom Oranu su se održale Mediteranske igre na kojem je Bosna i Hercegovina osvojila osam medalja (2 zlata i 6 bronzi).

Prvak NBA lige su senzacionalno postali Golden State Warriorsi kojima niko nije davao previše šansi pred početak prvenstva.

Početkom jula prvaci Wimbledona su postali novak Đoković i Elena Rybakina, a Euro za nogometašice je osvojila Engleska koja je i bila domaćin.

Avgust su obilježili Evropsko prvenstvo u vodenim sportovima na kojem je naša Lana Pudar postala prvakinja na 200 metara delfin, te bronzana na duplo kraćoj distanci, te Evropsko atletsko prvenstvo na kojem su Nijemci bili najuspješniji sa 7 zlata, 7 srebara i 2 bronze.

Centralni događaj u septembru je bilo Evropsko prvenstvo za košarkaše na kojem je trijumfovala Španija, dok je naša selekcija završila tek na 18. mjestu.

Svjetsko prvenstvo za odbojkaše je osvojila Italija, Evropsko prvenstvo u vaterpolu Hrvatska, dok je US Open pripao Carlosu Alcarazu i neprikosnovenoj Igi Swiatek.

U ovom mjesecu se desila i dva tužna trenutka za svjetski tenis – Serena Williams i Roger Federer su se zvanično oprostili od tenisa i stavili tačke na veličanstvene karijere.

Prvog dana oktobra završeno je Svjetsko prvenstvo za košarkašice. Prvakinje su, očekivano, postale Amerikanke, dok je naša selekcija doživjela potpuni debakl i zauzela posljednje mjesto.

Odbojkašice Srbije su osvojile titulu svjetskih prvakinja i tako potvrdile da su najbolja ekipa u ovom trenutku, dok je Max Verstappen drugi put postao prvak u Formuli 1, a ni ovaj put njegova krunidba kao najboljeg vozača današnjice nije mogla proći bez kontroverzi.

Početkom novembra su evropske prvakinje u rukometu postale Norvežanke, a u ovom mjesecu je počelo i Svjetsko prvenstvo u nogometu u Kataru, prvo koje se ne održava u junu i julu.

Prvaka svijeta u fudbalu smo dobili u decembru i to 18. kada je Lionel Messi odveo Argentinu do pobjede nad Francuskom i tako zaokružio svoju veličanstvenu karijeru.

Od ostalih takmičenja u posljednjem mjesecu 2022. godine vrijedi izdvojiti Svjetsko prvenstvo u plivanju u malim bazenima na kojem je najuspješniji bio SAD (17 zlata, 13 srebra, 6 bronzi), a najbolji plasman Lane Pudar je bilo peto mjesto u utrci na 200 metara delfin.

Nažalost, posljednja sportska vijest godine je došla 29. decembra, a ona je glasila da je legendarni nogometaš Pele preminuo u 83. godini.