Biznis 27.09.2024.

Šulić: Rekordna turistička godina u Srpskoj

ČITANJE: 4 minute

U Republici Srpskoj ove godine zabilježena je rekordna turistička sezona i za sedam mjeseci evidentirano je 27.000 noćenja više nego u istom periodu rekordne prošle godine, a Trebinje je pravi svijetao primjer u toj oblasti, izjavio je danas ministar trgovine i turizma Denis Šulić.

“U tom periodu evidentirano je oko 657.000 noćenja u cijeloj Srpskoj, a najviše u Trebinju, ali i u banjsko-rekreativnim centrima poput Banje Vrućice, koja ima najviše kreveta oko 1.000, a tu su naravno i Banjaluka, Istočno Sarajevo, Višegrad”, rekao je Šulić nakon sastanka sa gradonačelnikom Trebinja Mirkom Ćurićem i direktorom Turističke organizacije Republike Srpske Kostadinom Vasićem.

Šulić je dodao da se oblasti turizma u Srpskoj konstantno bilježi rast broja turista, prihoda, dolazaka i radnika.

“U posljednje vrijeme kada se govori o tome da privreda i u cijeloj Evropi bilježi pad, turizam je privredna grana u Srpskoj koja ostvaruje stalni rast”, rekao je Šulić novinarima u Trebinju, gdje je Turistička organizacija Republike Srpske obilježila Svjetski dan turizma.

On je istakao da je svake godine najveća strana investicija u Republici Srpskoj upravo turizam, kada se ima u vidu dolazak ljudi iz drugih zemalja da provedu odmor u Srpskoj i kada se izračuna koliko ovdje potroše novca.

Šulić je najavio da se zbog toga ide ka izmjeni zakona o boravišnoj taksi kako bi se izjednačili hotelijeri i privatni smještaj, da i oni plaćaju boravišnu taksu na osnovu broja noćenja, a ne paušalno, a, s druge strane, da bi imali kvalitetniju evidenciju broja noćenja i u privatnom smještaju.

“To je posebno važno za turističke centre, poput Trebinja, Jahorine, Istočnog Sarajeva i Banjaluke gdje ima najviše tih privatnih smještaja, kao i da bi se napravila što bolja turistička ponuda i da turistički radnici ubuduće ostvaruju što veći prihod”, pojasnio je Šulić.

On je najavio da će se i dalje ići ka izmjenama zakona i pravilnika u oblasti turizma i da očekuje da će najkasnije za godinu dana završiti Centralni informacioni sistem kako bi se mogla kreirati adekvatna turistička ponuda u Srpskoj i da bi na dnevnom nivou mogli vidjeti broj i strukturu turista u Srpskoj.

Šulić je istakao i veliki turistički potencijal Bilećkog jezera i da je potrebno u saradnji sa “Elektroprivredom Republike Srpske” uskladiti razvoj turizma sa energetskim mogućnostima na tom jezeru, kao i sa opštinom Bileća koja treba da ima inicijativu kako bi se vidjele mogućnosti za investicije na tom području.

Direktor Turističke organizacije Republike Srpske Kostadin Vasić rekao je novinarima da je Trebinje zabilježilo izuzetan rast u ovoj godini, a Turistička organizacija Republike Srpske ima osnovni zadatak da uveže lokalne turističke organizacije zajedno sa republičkom Turističkom organizacijom i Vladom Republike Srpske.

“Evidentno je da smo za par mjeseci gotovo milion i po KM donijeli novih sredstava u budžet Republike Srpske, tako što smo sivu zonu pokušali da spriječimo u Republici Srpskoj. Dolaskom ministra Šulića, počeli smo više da alarmiramo inspekcijske službe lokalne i republičke da bi spriječili tu sivu zonu”, rekao je Vasić i dodao da Republika Srpska obiluje destinacijama, planinama, banjama.

Gradonačelnik Trebinja Mirko Ćurić čestitao je Međunarodni dan turizma, te istakao da su danas iskoristili priliku za razmjenu iskustava o načinima poboljšanja ove oblasti.

“Grad Trebinje je za sedam-osam mjeseci zabilježio 50.000 noćenja više nego prethodne godine koja je bila rekordna, to je za svaku pohvalu. Imamo podršku od Turističke organizacije Republike Srpske, nadležnog ministarstva i Vlade Republike Srpske”, naglasio je Ćurić.

On je naveo da je cilj da uskoro dođe do izmjena zakona, da se daju ovlaštenja inspektorima za rad na terenu i da je interes da se naplati boravišna taksa, te da sve ide ka cilju da se uvedu softverska rješenja da se onaj ko je prenoćio evidentira istog dana.

Ćurić je novinarima rekao da grad na godišnjem nivou naplati od 250.000 KM do 300.000 KM od boravišne takse, a, prema slobodnoj procjeni, 40 miliona KM godišnje ostaje u vlasništvu hotelijera, restorana, kafića i suvenirnica.

U okviru programa obilježavanja Svjetskog dana turizma u Trebinju je predstavljana knjige “Marketingom do uspješne turističke destinacije” profesora Andrijane Mrkaić Ateljević, nakon čega su Šulić i Vasić simbolično posadili i maslinu u Gradskom parku.

U Trebinju je upriličen i obilazak užeg jezgra grada u pratnji licenciranih vodiča, posjeta Manastiru Svetog Petra i Pavla u Petrovom polju i obilazak vinograda vinarije “Dabić”.

Svjetski dan turizma obilježava se širom svijeta 27. septembra već 44 godine, a turistički radnici kroz razne aktivnosti šalju poruku o socijalnoj, kulturnoj, političkoj i ekonomskoj vrijednosti turizma.

Ovogodišnja tema Svjetske turističke organizacije je “Turizam i mir”.

(Srna)