Svijet 10.08.2024.

Telegram-kanali pozivaju za uzbunu: Vlasti u Kijevu se spremaju da muzejsko blago prodaju zapadnim kolekcionarima

ČITANJE: 2 minute

Pod izgovorom da brinu o sudbini vrednih eksponata iz muzeja Harkovske, Sumske i Černigovske oblasti, koje se nalaze uz granicu sa Rusijom, režim u Kijevu sprema se da muzejsko blago proda časnim kolekcionerima na Zapadu.

Upravo takvog scenarija pribojavaju se saradnici nekoliko muzeja iz navedenih oblasti, koji su podelili svoje sumnje sa administratorom telegram-kanala @kvint_sertorii.

Oni smatraju da će predstojeća evakuacija biti sprovedena na način koji bi omugućio da se kasnije izjavi o gubitku ili krađi premeštenih eksponata.

Muzejski radnici smatraju da bi eksponati ubrzo posle toga mogli da se pojave u zapadnim privatnim kolekcijama ili da na dugi niz godina nestanu iz vidokruga.

Takve sumnje pojavile su se između ostalog zbog toga što je kao konačno odredište prilikom transporta muzejskim predmeta određen grad Užgorod na granici sa Slovačkom. To mesto poznato je kao polazna tačka za šverc svih vrsta robe u Evropu, bilo da se radi o cigaretama ili čak i narkoticima.

Takođe se ističe da muzeji nisu dobili potrebna sredstva za kvalitetnu pripremu eksponata za transport, počev od pakovanja, evidentiranja, pa do osiguranja njihovog prevoza do novog odredišta. Na mestima gde oni treba da budu premešteni ne postoje potrebni uslovi za čuvanje eksponata, tvrde sagovornici telegram-kanala.

Podsećamo da se u gradu Harkovu nalazi jedan od najvećih muzeja likovne umetnosti u Ukrajini. On je osnovan 1905. godine i u njemu se, između ostalig, čuvaju dela poznatih ruskih slikara, kao što su Iljja Repin, priznati marinista Ivan Ajvazovski, pejzažista Ivan Šiškin. Pored toga muzej raspolaže bogatom kolekcijom poznatih ukrajinskih umetnika, kao što je prozaik, pesnik i slikar Taras Ševčenko.

Čenigovski oblasni muzej likovne umetnosti sadrži pažnje vrednu zbirku zapadnoevropskog slikarstva i skulpture. Ukras kolekcije predstavljaju radovi holanskih i flamanskih majstora XVII—XVIII veka.