Traže savjete zbog razvoda i podjele imovine

Brakorazvodne parnice, neriješeni imovinski odnosi i prigovori na izvršne postupke koje pokreću komunalna preduzeća problemi su zbog kojih građani najčešće kucaju na vrata službe za besplatnu pravnu pomoć.
Pomoć pravnika u ovoj službi, koja radi u okviru Odjeljenja za opštu upravu, brojni građani lani su tražili i u vezi sa uvećanim iznosom računa za porez na nepokretnosti za 2016. godinu.
– Veliki broj građana nam se obratio za pomoć u sačinjavanju zahtjeva Centru za socijalni rad i drugim nadležnim institucijama za dodjelu novčane pomoći. Među pruženim pravnim savjetima brojni su oni koji se odnose na regulisanje imovinskih odnosa, kao što su utvrđivanje vlasništva, podjela imovine bračnih drugova i uređenje međa – istakla je v.d. načelnika Odjeljenja za opštu upravu Sanja Pavlović.
Dodala je da su česti bili i zahtjevi iz oblasti porodično-pravne zaštite kao što su povjeravanje i izdržavanje maloljetne djece iz bračnih i vanbračnih zajednica, sastavljanje podnesaka i davanje usmenih savjeta u vezi sa razvodom brakova, a brojne su i žalbe na ostavinska rješenja, poništavanje testamenata i drugi pravni poslovi u vezi sa nasljeđivanjem.
Za brojne kategorije stanovništva ove usluge su besplatne, a većina plaća simboličnu naknadu, koja nije mijenjana od 1999. godine i kreće se od 10 do 40 maraka.
– Naše usluge besplatne su za članove uže porodice poginulih i nestalih boraca, ratne vojne invalide, civilne žrtve rata, korisnike socijalne pomoći, nezaposlene i penzionere – istakla je Pavlovićeva.
Dodala je da se broj zahtjeva u ovoj službi povećava iz godine u godinu.
– Za prvih 11 mjeseci prošle godine registrovano je čak 10.500 zahtjeva, pa će konačan broj biti daleko veći u odnosu na prethodne godine. U 2015. godini imali smo 9.283 slučaja – naglasila je Pavlovićeva.
Banjalučanka Danijela Zelić kaže da je zadovoljna uslugom u ovoj službi.
– Rekli su mi koju dokumentaciju treba da pribavim i kome treba da se obratim u vezi sa ostavinskom raspravom – rekla je Zelićeva.
Mirko Udovičić kaže da mu je služba pravne pomoći pomogla u sporu u vezi sa utvrđivanjem međe.
– Nemam novca da angažujem advokata. Čuo sam da je usluga u službi za pravnu pomoć besplatna za nezaposlene, pa sam došao po savjet – kazao je Udovičić.
Usluge
Služba za besplatnu pravnu pomoć postoji od 1979. godine. U ovoj službi građani mogu dobiti usmene savjete iz svih oblasti pravnog života te usluge sastavljanja podnesaka, od tužbi, žalbi, prigovora, raznih predstavki, zahtjeva do ugovora i drugih isprava, izuzev ugovora koji se odnose na nekretnine.
(Glas)

Satler u Banjaluci: Usvajanje zakona o medijima i civilnom društvu bilo bi korak unazad na putu ka EU
