Politika 19.01.2020.

Vlada RS započinje giljotinu parafiskalnih nameta

ČITANJE: 2 minute

Radna grupa Vlade Republike Srpske koja radi na utvrđivanju registra neporeskih davanja, odnosno parafiskalnih nameta u RS, bi do 31. januara ove godine trebala završiti svoj posao, nakon čega će biti nastavljen započeti proces smanjivanja broja parafiskalnih nameta koji opterećuju domaću privredu.

Kako je navedeno u Programu ekonomskih reformi 2020.-2022., koji je sačinila Vlada RS, taj proces će biti upotpunjen i smanjenjem procedura prilikom pružanja javnih usluga, što će dodano rasteretiti privredu kroz smanjenje troškova administriranja.

Takođe, u ovom Programu ekonomskih reformi, definsano je i da će biti utvrđen plan giljotine nepotrebnih neporeskih davanja do juna 2020. godine sa prelaznim planom prilagođavanja institucija i organizacija na funkcionisanje nakon ukidanja pojedinih neporeskih davanja, te sa jasnim rokovima izmjena propisa kojim se uređuju pojedina neporeska davanja.

„U saradnji sa jedinicama lokalne samouprave nastojaće se iznaći rješenja za ukidanje ili smanjneje različitih vrsta opštinskih gradskih taksa i naknada, a sve sa ciljem dodatnog rasterećenje parivrede“, navedeno je u Programu ekonomskih reformi RS do 2020. godine.

Nastavak reformi u oblasti smanjenja opterećenja rada je politika Vlade RS još iz Reformske agende za period 2015.-2018. godine, sa ciljem jačanja konkurentnosti privrede. Postepeno rasterećenje privrede je započeto prvo reformom u oblasti porodiljskog bolovanja, dok je promjena načina ugovaranja plata i povećanje neoporezivog dijela dohotka u 2018. godini imalo za cilj povećanje  plata svim zaposlenim u RS.

„Cilj je i da se kroz analizu primjene Zakona o podsticajima u privedi izvrši umanjenje stopa doprinosa, a što je takođe aktivnost na smanjenju opterećenja rada“, navedeno je u Programu ekonomskih reformi RS.

Privrednici u Republici Srpskoj ističu da su im parafiskalni nameti opterećenje u finansijskom smislu i da odbijaju strane ulagače.

Pored toga, ističu da parafiskalni nameti zahtijevaju i  brojnu dokumentaciju koja im oduzima dragocjeno vrijeme. Zato naglašavaju da je rezanje ovih nameta neophodno, ali su svjesni  da to neće biti lagan i brz proces.

Ipak, Vlada RS je očigledno riješena da smanji opterećenja rada u RS, što je svojim aktivnostima i pokazala, tako da je za očekivati da ispuni i ovaj cilj koji je zacrtan u Programu ekonomskih reformi RS do 2022. godine.

(banjaluka.net)