Politika 15.09.2016.

Istraživanje Ipsosa: SNSD najjači u Banjaluci

ČITANJE: 3 minute

SNSD ima ubjedljivo najveći rejting među glasačima u Banjaluci i u odnosu na prve pratioce NDP i SDS ima gotovo dvostruko veću podršku opredijeljenih birača.

Pokazalo je to istraživanje javnog mnjenja, koje je sprovela agencija “IPSOS Public Affairs”. Istraživanje je obavljeno u prvoj sedmici septembra, a uzorak je bio reprezentativan za punoljetno stanovništvo Banjaluke i obuhvaćen je 1.021 ispitanik.

Na pitanje za koju bi stranku glasali da su izbori za Skupštinu grada Banjaluka prve sljedeće nedjelje i da stranke na njih izlaze samostalno, 35 odsto opredijeljenih birača se izjasnilo za SNSD. Rejting ove političke partije porastao je u odnosu na identično istraživanje sprovedeno u istom junskom periodu za dva procenta.

Drugu poziciju po rejtingu dijele NDP i SDS, koji imaju podršku po 19 odsto opredijeljenih glasača. U ovom slučaju veoma je zanimljiv trend u odnosu na junsko istraživanje, jer je rejting NDP-a porastao za šest procenata, dok SDS bilježi pad od dva procenta. Taj trend može se objasniti prelijevanjem glasova unutar opozicionog bloka, zahvaljujući kandidaturi predsjednika NDP-a Dragana Čavića za gradonačelnika Banjaluke.

Rezultati istraživanja pokazuju da je u tom ciklusu unutarblokovskog preslagivanja najviše glasača izgubio PDP. Njihov rejting među opredijeljenim biračima pao je sa junskih 15 na septembarskih osam odsto.

Peta po snazi stranka u Banjaluci, pokazuju rezultati istraživanja, je DNS, za koji bi glasalo pet odsto opredijeljenih birača. Rejting ove članice vladajućeg bloka je niži za dva procenta u odnosu na junsko istraživanje. Da je očigledno i u ovom bloku došlo do prelijevanja glasova, pokazuje rast podrške SP-u sa junskih dva, na septembarskih četiri odsto.

Više od jednog procenta podrške opredijeljenih birača ima još jedino Ujedinjena Srpska, koju podržava njih tri odsto. Podrška ovoj partiji blago je smanjena, jer se u junu četiri odsto opredijeljenih birača izjasnilo da bi glasalo za Ujedinjenu Srpsku.

Istraživanjem je obuhvaćen i stepen opredjeljenja, odnosno koliko su birači sigurni da bi glasali za stranku za koju su se izjasnili. Njih 68 odsto odgovorilo je da je sasvim sigurno u svoj izbor, a 27 odsto bi najvjerovatnije glasalo za stranku, koju su već odabrali. U izbor nije sigurno ili postoje velike šanse da se predomisli četiri odsto glasača.

Najsigurniji u odluku su glasači koji su se opredijelili za DNS, jer bi sigurno svoj glas toj stranci dalo njih 80 odsto. Da bi najverovatnije glasali za DNS izjasnilo se 19 procenata, dok samo jedan odsto glasača nije sigurno i ostavlja mogućnost da se predomisli.

Slično raspoloženje je i u glasačkom tijelu SNSD-a, za koji bi sigurno glasalo 76 odsto, najvjerovatnije 21 odsto, dok tri procenta birača nije sigurno u svoj izbor.

Rezultati istraživanja pokazuju da je 69 odsto onih koji su se opredijelili za SDS-a sigurno da bi i glasalo za tu stranku, a to bi najvjerovatnije učinilo njih 26 procenata, dok pet odsto nije sigurno i ostavlja mogućnost da se predomisli. Za NDP bi sigurno glasalo 57 odsto onih koji su se prethodno izjasnili za tu stranku. To bi vjerovatno učinilo još 40 odsto njih, a u odluku nije sigurno tri odsto glasača. PDP može računati na sigurnu podršku 54 odsto glasača koji su se opredijelili za tu stranku, a vjerovatno bi im se pridružilo još 43 odsto. U izbor nije potpuno sigurno četiri odsto potencijalnih glasača PDP-a.

(Glas Srpske)