Vijesti 20.10.2022.

Ženino prezime uzelo 23 mladoženja u Srpskoj

ČITANJE: 2 minute

Da se sve više mladoženja prilikom sklapanje braka odlučuje da svoje prezime zamjeni prezimenom nježnije polovine pokazuju i činjenica da je u toku prošle godine u Republici Srpskoj u 23 slučaja sklapanja bračne zajednice došlo do promjene prezimena.

Naime, u tradicionalnim društvima je ustaljena potreba da žena prilikom udaje treba da preuzme muževo prezime jer činom braka ona stupa u suprugovu porodicu, ali sve češći su slučajevi u kojima muž uzme ženino prezime.

Kako su za “Nezavisne novine” kazali iz Republičkog zavoda za statistiku (RSZ)  u toku prošle godine sklopljeno je 5.530 brakova, a u 23 slučaja je mladoženja je prekrišio tradiciju i preuzeo ženino prezime umjesto svog.

Kako ističu, postoje i rijetki slučajevi gdje se mladoženja odluči da pored svog prezimena zadrži i ženino.

“Kada je u pitanju prezime nakon zaključenja braka, u toku prošle godine svoje prezime zadržalo je 5.504 mladoženja, a  u tri slučaja mladoženja je na svoje prezime dodao od nevjeste”, navode iz RSZ.

Ivan Šijakovć, sociolog, za “Nezavisne novine” ističe da se u budućnosti može očekivati da se ovakav trend nastavi pa čak i poveća.

“Smatram da u budućnosti možemo očekivati da se ovaj trend nastavi, odnosno da će veći broj mladoženja  uzimati ženino prezime, pa čak mislim da će doći i to toga da mnogo veći broj njih uz svoje prezime uzima i ženino”, rekao je Šijaković.

Prema njegovim rijačima, za ovakve slučajeve postoji više različitih razloga.

“To je dvostruko uslovoljeno, jer je naša tradicionlana patrijahalna kultura dosta oslabila proteklih godina. Nekad je bilo nezamislivo i nečekivano da u jednoj balkanskoj porodici mladoženja svoje prezime zamjeni ženinim, a sada to postoje nešto sasvim normlano”, rekao je

Šijaković, dodajući da se balkanska kultura dosta transformisla i da ovakav podatak ne treba predstavljati iznenađenje.

“Još jedan bitan razlog jeste taj što se način iskazuje ravnospravnost između supružnika, kao i sama vernost ali i uzajamno poštovanje”, rekao je Šijaković, dodajući da ovo pojačava povezanost između bračnog para.

Kako je rekao, mnogi muškarci se za promjenu prezimena prilikom vjenčanja odlučuju zbog koristi.

“Dosta mladoženja se za promjenu prezimena odlučuje iz lične koristi. Ukoliko je njihova patnerka ima bolji ugled i uticaj mnogi od njih žele isto, jer oni nemaju taj ugled i samim tim kada svoje prezime zamene njenim oni odmah dobiju sve što njihova žena već ima”, zaključio je Šijaković.