Svijet 08.06.2023.

50 naučnika: Svijet se nezapamćeno zagrijava, posljedice će biti teške

ČITANJE: 2 minute

Rekordno visoke emisije stakleničkih gasova i smanjenje zagađenja vazduha izazvali su nezapamćeno ubrzavanje globalnog zagrijavanja, upozorilo je u četvrtak 50 istaknutih svjetskih naučnika. Od 2013. do 2022. “zagrijavanje zbog ljudskih djelatnosti raste nezapamćenim ritmom od više od 0,2 stepena Celzijusova po deceniji”, objavili su naučnici u recenziranom istraživanju namijenjenom kreatorima politika.

Prosječne godišnje emisije u istom razdoblju iznosile su rekordne 54 milijarde tona CO2 ili ekvivalent u drugim stakleničkim gasovima, što je oko 1.700 tona svakog sekunda. Svjetski čelnici dobiće nove podatke na klimatskom samitu COP28 u Dubaiju ove godine na kojem će biti razmotren napredak prema ostvarenju ciljeva iz Pariskog sporazuma o klimi iz 2015. godine, prenosi Index.

“Premda još nismo dosegnuli zagrijavanje od 1,5 stepeni, ugljični proračun, odnosno količina stakleničkih gasova koje ljudi mogu emitovati a da ne premaše taj prag vjerovatno će biti prekoračena za samo nekoliko godina”, rekao je glavni autor izvještaja Piers Forster, profesor fizike na Univerzitetu u Lidsu.

Taj proračun smanjio se za polovinu otkako je UN-ovo savjetodavno tijelo za klimu, Međuvladin panel za klimatske promjene (IPCC), prikupilo podatke za svoj najnovije izvještaj iz 2021, po Forsteru i kolegama, od kojih su mnogi učestvovali u radu IPCC-a.

“Poziv na buđenje”

Da bi imale 50-odstotne izglede zaustaviti zagrijavanje ispod praga od 1,5 stepeni Celzijusovih, emisije CO2, metana i drugih gasova koji izazivaju globalno zagrijavanje, koje većinom uzrokuje izgaranje fosilnih goriva, ne smiju premašiti 250 milijardi tona, istakli su naučnici.

Poboljšanje izgleda na dvije trećine ili četiri petine povećalo bi manevarski prostor na 150, odnosno 100 milijardi tona emisija stakleničkih gasova, što je dvije do tri godine više po sadašnjem ritmu emisija.

Da bi pariski klimatski ciljevi ostali u igri, trebalo bi smanjiti zagađenje ugljen-dioksidom za barem 40 posto do 2030. i sasvim ga eliminisati do polovive vijeka, po proračunima IPCC-a. Ironično, jedna od velikih klimatskih uspješnih priča protekle decenije nehotice je ubrzala ritam globalnog zagrijavanja, pokazuju novi podaci.