Vijesti 11.09.2019.

PRAVOBRANILAŠTVO SRPSKE: Biće podnesena žalba zbog odgađanja naplate duga od UIO

ČITANJE: 3 minute

Pravobranilaštvo Republike Srpske podnijeće žalbu na odluku Suda BiH kojom se četvrti put odgađa prinudna naplata duga od oko 30 miliona КM, koji Uprava za indirektno oporezivanje BiH treba da isplati Republici Srpskoj.

Pravobranilaštvo Srpske primilo je rješenje Suda BiH od 9. septembra kojim se četvrti put odgađa sprovođenje izvršenja, najkasnije do 11. marta 2020. godine.

– U izvršnom postupku tražioca izvršenja – Republika Srpska, Vlada Srpske, Ministarstvo finansija, protiv izvršenika BiH – Uprava za indirektno oporezivanje radi prinudne naplate iznosa od 15.004.650 КM sa zakonskim zateznim kamatama, tako da ukupno potraživanje iznosi blizu 30 miliona КM – saopšteno je iz Pravobranilaštva Srpske.

U saopštenju je navedeno da je, kao i u prethodnim odlukama, nedozvoljeno i nezakonito ovakvo odlučivanje Suda BiH, o čemu će se Pravobranilaštvo Srpske detaljno izjasniti u žalbi kojom će blagovremeno pobiti pomenutu odluku.

– Sud sebi u odluci daje za pravo da navodi da su pregovori u toku što nije tačno, jer druga strana ne želi pregovore, nego samo čini opstrukciju postupka i naplate potraživanja – navedeno je u saopštenju.

Iz Pravobranilaštva Srpske napominju da je izvršni postupak pravosnažno okončan, odbačena je apelacija UIO, te više nema ni redovnih ni vanrednih lijekova protiv odluke kojom je Srpskoj dosuđena isplata navedenih iznosa.

– Ovakvim postupanjem Sud samo povećava iznos zakonske zatezne kamate i Republika Srpska će nastaviti prinudnu naplatu – naglašavaju u Pravobranilaštvu Srpske.

U saopštenju je istaknuto da je Pravobranilaštvo Republike Srpske, zbog nezakonitog postupanja sudije, podnijelo prijavu Visokom sudskom i tužilačkom savjetu BiH.

Sud BiH prolongirao je do 11. marta izvršenje rješenja o tome da Republika Srpska naplati dug od Uprave za indirektno oporezivanje /UIO/ BiH, potvrdio je Srni portparol UIO Ratko Кovačević.

Кovačević je pojasnio da je izvršenje prolongirano dok ne bude odlučeno o načinu izmirenja duga prema prijedlogu UIO, kao dužnika, ili na osnovu prijedloga povjerioca.

On je ponovio da je stav UIO da sudsku odluku treba sprovesti, ali na način koji neće ugroziti rad Uprave.

Prema njegovim riječima, prijedlog UIO je da dug bude izmiren posredstvom Jedinstvenog računa trezora na osnovu instrukcije o načinu izvršenja – plaćanjem izvršnih sudskih presuda posredstvom budžeta institucija BiH.

“Uprava za indirektno oporezivanje je detaljno obrazložila da računi sa kojih je ranije izvršena pljenidba sredstava ne pripadaju Upravi, već Jedinstvenom računu UIO, odnosno korisnicima Jedinstvenog računa, a to su zajedničke institucije BiH, entiteti, Brčko distrikt”, naveo je Кovačević.

On je rekao da je UIO predočila sve dokaze da nije u mogućnosti da izvrši povrat deponovanih sredstava, te da će to vjerovatno proizvesti dodatne posljedice po Upravu.

Кovačević je podsjetio i da je UIO predlagala da dug Republici Srpskoj bude vražen prilikom svakodnevne raspodjele sredstava, ali da Upravni odbor UIO BiH to nije prihvatio.

Republika Srpska je je 2011. godine tužila UIO, tražeći nadoknadu 52,97 miliona КM zbog raspodjele prihoda prikupljenih od PDV-a za 2009. i 2010. godinu na štetu Srpske.

Srpska je, nakon što je taj dug isplaćen, povukla tužbu za glavni dug, ali je pred sudom nastavila postupak za naplatu zatezne kamate u iznosu oko 15 miliona КM i taj spor je dobila.

(Srna)