Svijet 27.03.2022.

Bajden: Putin je krvnik; Makron: Ja ga ne bih tako nazvao

ČITANJE: 1 minuta

Francuski predsjednik Emanuel Makron upozorio je na “verbalnu eskalaciju” nakon što je američki predsjednik Džo Bajden juče u Varšavi Vladimira Putina opisao kao “krvnika” pa u govoru rekao da “on više ne može biti na vlasti”, javlja AFP.

“Ne bih koristio takve termine jer sam još uvijek u razgovorima s predsjednikom Putinom”, rekao je Macron. Komentirajući Bajdenove izjave o predsjedniku Rusije, Makron je kazao da želi “bez rata zaustaviti rat koji je Rusija pokrenula u Ukrajini”.

“To je cilj i ako ga želimo postići, ne treba nam eskalacija ni riječima ni djelima. Mi, Evropljani, ne smijemo podleći eskalaciji. Mi, Evropljani, ne smijemo zaboraviti svoju geografiju i istoriju. Mi nismo u ratu s ruskim narodom”, istaknuo je i poručio da Evropa nije više u kontekstu Hladnog rata između Moskve i Vašingtona.

Makron je takođe kazao da će s Putinom razgovarati u ponedjeljak ili u utorak kako bi se bez odgode organizovala evakuacija stanovnika Mariupolja, uz pomoć Turske, Grčke i humanitarnih udruga te uz saradnju ukrajinskih vlasti i gradonačelnika. Pritom je pozdravio “junaštvo” stanovnika Mariupolja.

Prema brojkama koje je iznio gradonačelnik, u Mariupolju je do sada poginulo više od 2000 civila. Predsjednik Vladimir Zelenski objavio je da je oko 100.000 ljudi još uvijek blokirano u tom gradu na Azovskom moru.

(E.M)