Svijet 20.11.2022.

Kazahstan: Tokajevu preko 80 odsto glasova

ČITANJE: 1 minuta

Kazahstanski predsjednik Kasim-DŽomart Tokajev osvojio je 82,45 odsto glasova na vanrednim predsjedničkim izborima, pokazala je izlazna anketa koju je sproveo istraživački institut “Otvoreno društvo”.

Očekivalo se da će Tokajev pobijediti na izborima i produžiti svoju vladavinu u naftom bogatoj centralnoazijskoj zemlji za sedam godina, prenose Nezavisne.

Ukupna izlaznost birača na današnjim vanrednim predsjedničkim izborima u Kazahstanu dostigla je 69,43 odsto nakon što su sva biračka mjesta zatvorena u 22.00 časa po lokalnom vremenu, rekao je Konstantin Petrov, zamjenik predsjednika Centralne izborne komisije. Prema kazahstanskom zakonu, izbori se priznaju važećim bez obzira na izlaznost birača.

Pobjednički kandidat je onaj koji dobije više od 50 odsto glasova. Očekuje se da će preliminarni rezultati glasanja biti objavljeni sutra, navodi TASS.

Šest kandidata borilo se za predsjedničku funkciju, uključujući aktuelnog predsjednik.

(Z.M)