Politika 03.10.2023.

Bosančić: Ustavni sud da ocijeni da li je novi pravilnik o parkingu zakonit

ČITANJE: 1 minuta

Predsjednik banjalučkog Gradskog odbora Demosa Boris Bosančić danas je Ustavnom sudu Republike Srpske predao inicijativu za ocjenu zakonitosti novog pravilnika o cijenama parkinga u Banjaluci, koji je donio gradonačelnik Draško Stanivuković.

Bosančić je pojasnio da ovaj pravilnik nije mogao da donese gradonačelnik, jer je prema Zakonu o lokalnoj samoupravi, Zakonu o komunalnim djelatnostima i Statutom grada precizirano da saglasnost na cijenu komunalne usluge jedino može dati gradska Skupština.

“Uvjeren sam da će Ustavni sud Republike Srpske utvrditi da donošenje pravilnika na ovaj način nije u skladu sa postojećim zakonima i Ustavom Republike Srpske”, rekao je Bosančić novinarima nakon podnošenja inicijative.

On je podsjetio Skupština grada Banjaluka nije oslučivala o ovom pravilniku, da ga je donio gradonačelnik i objavio u “Službenom glasniku Republike Srpske” 22. septembra.

Prema novom pravilniku, sat vremena u nultoj i prvoj tarifnoj zoni parkiranja umjesto jedne košta dvije KM, a u drugoj zoni jednu KM.

Cjelodnevna karta za prvu zonu iznosi sedam umjesto dosadašnjih pet KM, a u drugoj umjesto tri sada će biti pet KM.

Kada su u pitanju mjesečne karte, cijene stanarskih karata neće se mijenjati i njihova cijena ostaje 50 KM.

Cijena mjesečne parking-karte za drugu zonu koštaće 60 KM, a godišnja 600 KM. Cijena mjesečne karte u prvoj zoni ide na 100 KM, dok će godišnja koštati 1.000 KM.