Svijet 17.09.2024.

DVIJE TEORIJE: Kako je moguće da su eksplodirali pejdžeri kod 3.000 ljudi?

ČITANJE: 3 minute

Oko 2800 osoba, među njima velik dio pripadnika libanonskog oružanog pokreta Hezbollah, koji podupire Iran, ali i liječnici, ozlijeđeni su u utorak nakon što su im eksplodirali ručni dojavljivači (pejdžeri) koje su koristili za komunikaciju. Najmanje devet osoba je ozlijeđeno, a Libanon i Hezbollah ustvrdili su da je Izrael odgovoran za ova događanja.

Nakon eksplozije dojavljivača koje su koristili članovi Hezbollaha, pojavila su se pitanja o tome što je dojavljivač i kako može eksplodirati.

Dojavljivač (pejdžer) je mali elektronički uređaj koji se koristi za primanje tekstualnih poruka ili obavijesti bez potrebe za internetskom vezom. Uobičajeno se koristio 90-ih i ranih 2000-ih kao primarno sredstvo komunikacije, prije nego što su mobilni telefoni postali široko dostupni.

Dojavljivač, kako objašnjava britanska radijska postaja LBC (izvorno – London Broadcasting Company), radi na jednostavan način – korisnici unose šifru u uređaj, koja se prenosi u prijemni centar ili sustav koji šalje obavijest dojavljivaču. Uređaj može prikazati tekstualne poruke ili kratke obavijesti, a u nekim modelima korisnici mogu odgovoriti na poruke ili birati određeni broj.

Iako je upotreba dojavljivača značajno opala s pojavom pametnih telefona, oni se još uvijek koriste u nekim specijaliziranim područjima, poput bolnica i zdravstvenih ustanova, gdje su cijenjeni zbog brzih i pouzdanih obavijesti.

Prema preliminarnim informacijama, do eksplozija u utorak moglo je doći zbog pregrijavanja i eksplozije baterije uređaja, piše LBC te ističe kako su netočna nagađanja o dolasku nove serije sumnjivih dojavljivača.

Ugroza servera, pregrijavanje i eksplozija litijske baterije?

Prema informacijama koje je dobila libanonska televizijska mreža LBCI, prva izvješća ukazuju na to da je server dojavljivača bio izložen kibernetičkoj ugrozi ili napadu, što je dovelo do instalacije skripte podataka koja je uzrokovala preopterećenje. To je vjerojatno rezultiralo pregrijavanjem litijske baterije, koja je zatim eksplodirala, prenosi LBC. Fizičko oštećenje koje pretrpi korisnik uređaja može varirati od ozbiljnog do manjeg, ovisno o području tijela koje je izloženo kontaktu s uređajem.

CNN javlja da stručnjaci iznose dvije suprotstavljene teorije o tome kako su stotine dojavljivača mogle eksplodirati istovremeno. Jedna je gore spomenuta teorija da je došlo do proboja kibernetičke sigurnosti, zbog čega su se litijske baterije dojavljivača pregrijale i eksplodirale.

Druga, pak, govori da se radilo o “napadu na lanac opskrbe”, odnosno da su dojavljivači neovlašteno modificirani tijekom procesa proizvodnje i otpreme.

David Kennedy, bivši obavještajni analitičar američke Nacionalne sigurnosne agencije (NSA), rekao je za CNN, pak, da se eksplozije koje se prikazuju u video zapisima čine “presnažne da bi se radilo o daljinskom i izravnom hakiranju koje bi preopteretilo dojavljivač i izazvalo eksploziju litijske baterije”.

Kennedy navodi da drugu teoriju smatra vjerojatnijom, s još jednim momentom. “Vjerojatnije je da je Izrael imao ljudske operativce… u Hezbollahu… U dojavljivači bi bio ugrađen eksploziv i vjerojatno bi detonirali jedino kada bi bila primljena određena poruka”, rekao je on.

“Složenost potrebna da se ovo izvede je nevjerojatna. To bi zahtijevalo mnogo različitih obavještajnih komponenti i izvedbi. Ljudska inteligencija (HUMINT) bila bi glavna metoda korištena da se ovo izvede, zajedno s presretanjem opskrbnog lanca kako bi se izvršile izmjene na dojavljivačima”, dodao je, prenosi jutarnji.hr.

Oznake: Hezbolah, pejdžeri