Region 24.09.2024.

NOVI SISTEM Evo kako će funkcionisati naplata putarine u Hrvatskoj VIDEO

ČITANJE: 3 minute

Hrvatske autoceste (HAC) potpisale su ugovor s kompanijama SkyToll iz Slovačke i TollNet iz Češke za uvođenje novog sistema naplate putarine, vrednog gotovo 80 miliona evra. Sistem će, prema najavama, biti završen u roku od 24 mjeseca, a finansira se kroz Nacionalni plan oporavka i otpornosti.

Plaćanje putarine će se, dakle, obavljati ili korišćenjem ENC-a ili očitavanjem registarske oznake vozila, a naplatne kućice bi za dve godine trebale otići u istoriju.

Novi sistem koristi dve tehnologije: DSRC (radijska komunikacija) za ENC korisnike i ALPR (prepoznavanje registarskih oznaka) za laka vozila. Sistem sa ENC-om biće obavezan za vozila teža od 3,5 tone, dok će ostala vozila imati mogućnost izbora između DSRC i ALPR tehnologije.

Predviđeno je postavljanje 208 naplatnih portala i 140 staza za brzu registraciju, što će omogućiti slobodan prolaz bez zaustavljanja, skratiti vrijeme putovanja i smanjiti emisiju štetnih gasova, najavljuju iz HAC-a. Ono što se ne mijenja je da će se autoceste i dalje plaćati po pređenim kilometrima.

Objavljena je i animacija o novom sistemu naplate putarine u Hrvatskoj.

HAC je objavio i kako će se sve obavljati registracija:

  • putem nove javne veb stranice (korisnik unosi registracijsku oznaku vozila i podatak o bankovnoj kartici koja će biti korišćena za plaćanje troškova),
  • putem mobilne aplikacije,
  • registracijom u prodajnim uredima Hrvatskih autocesta d.o.o. i koncesionara,
  • neposredno na ulasku u autocestu na jednoj od namenskih staza za brzu registraciju (vozilo treba ući u registracijsku stazu, kratko se zaustaviti kako bi sistem automatski prepoznao registracijsku oznaku vozila i kako bi korisnik sam uneo podatke o bankovnoj kartici),
  • kod nekog od prodajnih partnera (benzinske stanice, stanice za tehnički pregled itd.),ž
  • kupovinom ENC uređaja (on-line putem javne veb stranice sa dostavom na željenu adresu, u prodajnim uredima Hrvatskih autocesta d.o.o. i koncesionara ili odlaskom kod nekog od prodajnih partnera).

Postojeći ENC korisnici moraće samo da povežu ENC uređaj sa registracijskom oznakom vozila. Teška vozila za koja je ENC obavezan takođe će morati da povežu uređaj s registracijskom oznakom vozila.

Iz HAC-a napominju i da će stranci, odnosno turisti, lako i brzo moći da obave registraciju putem većeg broja različitih kanala prodaje, a ENC će moći da se kupi preko veb portala.

“Očekuje se uglavnom korišćenje putem anonimne registracije (potrebna registarska oznaka i kreditna kartica)”, dodaju.

Kako će se obavljati kontrole

Kontrole naplate putarine obavljaće se mobilnim jedinicama, odnosno posebno opremljenim vozilima koja su u direktnoj komunikaciji sa nadzornim centrima, koji prate korišćenje autocesta i rešavaju sporene transakcije.

Mobilne jedinice će se sastojati od 60 vozila HAC-a, 9 vozila BINA-Istre i 5 vozila Autocesta Zagreb-Macelj.

U HAC-u očekuju da će novi sistem smanjiti operativne troškove, povećati udobnost putovanja i omogućiti fleksibilnost plaćanja. Sistem će, dodaju, biti u potpunosti interoperabilan sa postojećim evropskim sistemima naplate putarina, što za vozače teških vozila znači da će s jednim uređajem na teškom vozilu moći da koriste autoceste širom Evrope.