Svijet 29.11.2024.

Šarl Mišel nije više predsjednik Evropskog savjeta, naslijedio ga Antonio Košta

ČITANJE: 4 minute

Novi predsjednik Evropskog savjeta Antonio Costa (Antonio Košta) snažno se zauzeo za jedinstvo Evropske unije i istovremeno za očuvanje njene raznolikosti.

“Jedino zajedno možemo osigurati stabilnost, sigurnost i mir na našem kontinentu”, rekao je Costa na prigodnoj svečanosti primopredaje dužnosti.

Dosadašnji predsjednik Evropskog savjeta, belgijski liberal Charles Michel (Šarl Mišel), predao je dužnost portugalskom socijalisti Antoniju Costi, koji u nedjelju, 1. decembra i službeno preuzima dužnost predsjednika Evropskog savjeta. Michel je Costi predao zvonce kojim predsjednik Evropskog savjeta označava početak sastanka na vrhu čelnika država članica.

“Jedino zajedno možemo postići da se glas Evrope čuje na međunarodnoj sceni jer je jedinstvo krvotok Evropske unije, ali pri tom ne smijemo ignorisati naše razlike u mišljenjima niti ih tretirati kao problem”, rekao je Costa.

“Ta raznolikost je savršeno prirodna, ona nas obogaćuje i predstavlja snagu Evrope”, rekao je Costa, koji se pokazao vještim političarem, održavajući osjetljivu ravnotežu među koalicionim partnerima i ima reputaciju uspješnog graditelja konsenzusa, osobine koja neophodna za funkciju predsjednika Evropskog savjeta.

Evropski savjet preuzima bivši premijer Portugalije

Evropski savjet je najvažnije političko tijelo EU, koje okuplja šefove država ili vlada, određuje strateški smjer i politike Unije i koje odluke donosi konsenzusom.

Dužnost predsjednika ES uvedena je Lisabonskim ugovorom, koji je stupio na snagu 1. decembra 2009. godine.

Mandat predsjednika ES traje dvije i po godine, može se jednom obnoviti, što je do sada bio slučaj sa svim predsjednicima ES, svi su odradili dva mandata, ukupno pet godina, što se poklapa s mandatom Komisije i Evropskog parlamenta.

Costa, 63-godišnji socijalist, bio je portugalski premijer od 2015. do 2024. godine, ministar u više vlada, gradonačelnik Lisabona, poslanik Evropskog parlamenta.

Costa je za predsjednika ES izabran u junu ove godine, a prije preuzimanja dužnosti obišao je sve glavne gradove, osim Bukurešta i Sofije i razgovarao s čelnicima država članica. U Zagrebu je razgovarao s premijerom Andrejem Plenkovićem 23. oktobra. Bugarsku i Rumunjsku još nije posjetio zbog izbora u tim zemljama.

“Osjećam se samouvjereno nakon što sam posljednjih nekoliko sedmica razgovarao s evropskim čelnicima koji imaju osjećaj hitnosti i fokusirani su na kolektivno djelovanje nadahnuto kreativnošću i pragmatizmom”, rekao je Costa.

O ratu u Ukrajini: “Svi žudimo za mirom”

Costa je u svom govoru istakao da se EU temelji na vrijednostima – ljudskom dostojanstvu, slobodi, vladavini prava, demokratiji i jednakosti – te da je njena svrha osigurati mir i prosperitet.

Govoreći o ratu koji se već preko 1.000 dana vodi na evropskom tlu kada je Rusija pokrenula operaciju u Ukrajini, Costa je rekao da “svi žudimo za mirom”.

“Ali, mir ne može značiti mir groblja, ne može značiti kapitulaciju, mir ne smije nagraditi agresiju. Mir u Ukrajini mora biti pravedan i trajan i temeljiti se na međunarodnom pravu, koje uključuje pravo naroda na samoodređenje, pravo naroda na izbor vlastite budućnosti i poštovanje teritorijalne cjelovitosti i državnih granica”, rekao je Costa.

Dodao je da EU mora biti jača, efikasnija, otpornija, s više autonomije u području sigurnosti i odbrane, pri čemu treba stalno raditi na transatlantskom partnerstvu.

Istakao je da je proširenje na zapadni Balkan i istočne susjede “moćan alat za mir, sigurnost i prosperitet i geopolitički imperativ”, ističući da i EU i zemlje kandidatkinje moraju raditi više i brže “bez vještačkih rokova, ali i bez nepotrebnih prepreka”.

Prvi put je na čelu ES čovjek koji nema evropsko porijeklo

Costa je zahvalio odlazećem predsjedniku Charlesu Michelu kazavši da mu “Evropa puno duguje”.

Michelovih pet godina na čelu ES obilježeno je napetim odnosima s predsjednicom Evropske komisije Ursulom von der Leyen i nadmetanju s njom. Michel odlazi s tog položaja s daleko slabijim ocjenama od svojih prethodnika Hermana Van Rompuya i Donalda Tuska.

Costa je prvi čelnik neke od evropskih institucija koji nema evropsko porijeklo. Njegov djed po ocu je iz indijske savezne države Goa, koja je nekada bila portugalska kolonija, a baka s očeve strane ima francusko-mozambičko porijeklo.

Mozambik je također bio portugalska kolonija. Costa ima tzv. “prekomorsko državljanstvo Indije”, što je neki oblik dozvole za trajni boravak i rad u Indiji na temelju indijskog porijekla, prenosi index.hr.

Oznake: Šarl Mišel