Politika 03.02.2025.

Đokić: Osporavanje projekta “Buk Bijela” neutemeljena

ČITANJE: 2 minute

Ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić rekao je da je izgradnja Hidroelektrane /HE/ “Buk Bijela” aktivan projekat, te ocijenio da je njegovo osporavanje i kočenje nepotrebno i neutemeljeno.

Đokić je naveo da su, prema pribavljenoj građevinskoj dozvoli za pripremne radove, izgrađeni objekti i infrastruktura neophodna za hidroelektranu.

“Nastavljamo sa aktivnostima na realizaciji ovog veoma značajnog projekta, a nakon što se završi nova studija uticaja na životnu sredinu imaćemo jasnije stanje”, istakao je Đokić.

On je napomenuo da se krenulo sa izradom nove procjene uticaja HE “Buk Bijela” na životnu sredinu, imajući u vidu zahtjeve i stavove Crne Gore, koja je izrazila bojazan da će izgradnja hidroelektrane negativno uticati na Nacionalni park “Durmitor”.

“Izradom nove studije uticaja na životnu sredinu i uključivanjem Crne Gore u sprovođenje zakonom propisanih procedura imaćemo jasno definisan stav te zemlje o pitanju izgradnje HE `Buk Bijela` koji je potreban i kineskim kompanijama, koje su iskazale interes za izvođenje radova”, pojasnio je Đokić.

Đokić ukazje da je ostalo i otvoreno pitanje miješanja u čitav ovaj postupak Ustavnog suda BiH, a u vezi sa nadležnostima u postupku dodjele koncesije.

“Republika Srpska sprovela je postupak krajnje odgovorno, imajući u vidu da je lokacija hidroelektrane `Buk Bijela` u cijelosti na teritoriji Republike Srpske, a da rijeka Drina u tom dijelu nije granica sa Srbijom i dodijelili smo koncesiju u skladu sa zakonskim propisima”, izjavio je Đokić za “Glas Srpske”.

Govoreći o radu Rudnika i termoelektrane /RiTe/ “Ugljevik”, Đokić je naveo da se u ovom trenutku ne može precizno odrediti kada bi trebalo da budu završene aktivnosti o pitanju otkupa koncesije od ruske kompanije “Komsar enerdži” u Ugljeviku.

On smatra da je najoptimalnije rješenje za nesmetan rad postojeće Termoelektrane “Ugljevik” to da se u potpunosti preuzme projekat “Komsara”.

“Vlada Republike Srpske dala je čvrste garancije da će to podržati. Na taj način omogućićemo RiTE `Ugljevik` pristup dodatnim rezervama uglja, što je ključno za dugoročnu stabilnost proizvodnje električne energije i osiguranje kontinuiranog nesmetanog rada”, rekao je Đokić.

On je uvjeren da su na ovaj način stvoreni preduslovi za potpuno rješavanje ovog otvorenog pitanja koje se pojavilo kao problem i izazvalo zabrinutost radnika.

“Postupak je sada otvoren. Data su vrlo jasna i javna izjašnjenja Vlade Republike Srpske, ali i predsjednika Republike o tom pitanju. Aktivno se već radi na tome i u ovom trenutku se ne može precizno odrediti kada će postupak biti okončan. Sada je potrebno sprovesti zakonom utvrđenu proceduru koju su svi učesnici na koje se ovo pitanje odnosi dužni poštovati”, rekao je Đokić.

Oznake: Petar Đokić