Plenković: U BiH se moraju smiriti političke tenzije
FOTO Borislav Zdrinja
U BiH je nužno smiriti političke tenzije, očuvati stabilnost i nastaviti s reformama na evropskom putu, kazao je hrvatski premijer Andrej Plenković u Briselu nakon razgovora sa predsjednikom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen.
“Razgovarali smo o jačanju energetske sigurnosti, diversifikaciji izvora energije te o važnoj ulozi Hrvatske kao energetskog čvorišta za distribuciju nafte i plina u ovom dijelu Evrope. Dotaknuli smo se i situacije u BiH u kojoj je nužno smiriti političke tenzije, očuvati stabilnost i nastaviti s reformama na evropskom putu”, napisao je Plenković na društvenoj mreži X, prenosi Fena.
Plenković je u četvrtak učestvovao na sastanku na vrhu EU na kojem su se čelnici država članica zauzeli za odlučno jačanje evropske odbrane do 2030. godine te jačanje konkurentnosti privrede.
“Signalizirao sam svojim kolegama da na idućem sastanku Evropskog vijeća moramo povesti ozbiljnu raspravu o situaciju u našem susjedstvu, s obzirom na recentna zbivanja u BiH i Srbiji, što je i prihvaćeno”, rekao je Plenković nakon završetka samita EU u Briselu, saopšteno je iz hrvatske Vlade.
Oznake: Andrej Plenković