Politika 11.04.2025.

Dodik: Sve institucije Srpske funkcionalne

ČITANJE: 2 minute

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas na posebnoj sjednici Skupštine grada Prijedora da u Srpskoj funkcionišu sve institucije i da je upravljiva, a da političko Sarajevo želi da putem vanustavnih Suda i Tužilaštva BiH kreira političke procese u BiH.

Dodik je u obraćanju napomenuo da je situacija u Srpskoj stabilna, i finansijska i bezbjednosna, dok je na nivou BiH složena.

“U Republici Srpskoj funkcionišu sve institucije i ne vidimo probleme koje se odnose na institucionalnu krizu. Srpska je upravljiva i u okviru nje se odvijaju procesi koji su važni za život Republike”, rekao je Dodik.

Prema njegovim riječima, Republika Srpska nema plan secesije, već želi da se BiH uredi u skladu sa slovom Dejtona i Ustava BiH.

On je naveo da Republika Srpska pokušava da održi status u skladu sa slovom Dejtonskog sporazuma, a da je kulminacija te borbe baš u ovom vremenu, te podsjetio da su u proteklom vremenu uvedene vanustavne institucije.

Podsjetio je da je nelegalni stranac uveo prvi put u krivično zakonodavstvo da onaj ko ne poštuje odluke visokog predstavnika mora da bude kažnjen, te podsjetio da vanustavni Sud i Tužilaštvo BiH progone njega, ali i predsjednika Narodne skupštine i premijera.

Dodik je napomenuo da su ga kriminalizovali, izmišljali afere, da nije bilo dana i mjeseca da nije imao poziv iz suda i tužilaštva u Sarajevu, a sudili su mu jer je poštovao zakone Narodne skupštine i Ustav Srpske.

“Ključni proces je da Sarajevo želi da poruči Srbima da će svaki viđen Srbin biti procesuisran pred Sudom ako se drzne da nešto napravi. Sud i Tužilaštvo BiH su antisrpske institucije. Ako uspiju da satru autorititete u Republici Srpskoj ko će onda smjeti da potpisuje”, naveo je Dodik, prenosi Srna.

Oznake: Milorad Dodik