Hrvat se vratio iz Amerike pa ostao bez teksta: “U Zagrebu skuplje nego u Njujorku”
FOTO: ILUSTRACIJA
Dok cijene u Hrvatskoj neprestano rastu, društvene mreže postale su mjesto na kojem građani dijele frustracije i prave poređenja – kako između kvartova, tako i između zemalja. Porede se troškovi života, od osnovnih namirnica i goriva, do cijena kafe, restorana, pa čak i suvenira. Posebnu pažnju izazivaju objave koje pokazuju koliko se za isti novac može kupiti u nekoj drugoj zemlji – pa čak i u najskupljim svjetskim metropolama.
Jedan korisnik Reddita nedavno je podijelio iskustvo iz Njujorka, nakon povratka u taj grad poslije nekoliko godina. Kaže da su ga cijene u Hrvatskoj više iznenadile nego one u Americi.
“U Bruklinu jeftinije nego u Zagrebu”
– Sletio sam danas u Njujork poslije nekoliko godina. Da, ima skupih restorana, ali otišao sam u jedan običan kineski restoran u Bruklinu i platio porciju patke s nudlama 20 dolara sa sve napojnicom. U Zagrebu sam isto to jeo za 20 evra – i to bez priloga – napisao je on i dodao:
– Uglavnom, većina običnih restorana ovdje nije ništa skuplja nego u Zagrebu. Možda za nijansu. Kad se uzme u obzir njihov standard – ovdje je mnogo jeftinije.
Komentari: “I ja sam primijetila isto”, “Nikad skuplje nismo živjeli.”
Njegova objava izazvala je lavinu komentara. Jedna korisnica potvrdila je njegove riječi:
– Bila sam u februaru, potpuno se slažem. Cijene u radnjama su iste ili malo više, brza hrana isto. Jedino skuplji restorani odskaču, ali ima gomila jeftinijih opcija. Costco ima sjajne cijene – mnogo toga je jeftinije nego kod nas. Čak su i suveniri u centru Njujorka jeftiniji nego kod mene na moru.
Drugi korisnik napisao je:
– Cijene nikad neće pasti. Ne moraju ni da padnu – samo plate treba da prate inflaciju. A to kod nas ne postoji. A kad će? Pa Plenki se hvali da nikad nismo bolje živjeli.
Bilo je i skeptičnih. Jedan korisnik napisao je:
– Sumnjam da si toliko platio. Ili ne govoriš istinu ili porediš normalan restoran u Zagrebu s nekom rupom na periferiji Njujorka.
Na to je brzo stigao odgovor:
– Evo, 26. aprila sam u Burger Kingu na Lower Manhattanu jeo meni za 15 dolara. Poslao sam ženi sliku računa jer nisam mogao da vjerujem koliko je jeftino. Adresa: 106 Liberty St, New York – slobodno potraži.
Na kraju, jedan korisnik zaključuje:
– Ljudi tamo mnogo više paze na novac. Kod nas čim neko dobije povišicu, ponaša se kao pijani milioner, prenosi Telegraf Biznis.
Potresna ispovijest Srbina koji je umalo ispao kroz prozor aviona: “Nisam više ista osoba”