Tramp nakon iranskih raketa u Kataru: Čestitke, svijete, vrijeme je za mir!
Predsjednik SAD Donald Tramp (Trump) opet se oglasio novom porukom na Truth social.
– Čestitke svijete, vrijeme je za mir – napisao je.
Iran je u večeras lansirao baraž raketa na američku vazduhoplovnu bazu u Al-Udeidu u Kataru, koju je katarska protivvazdušna odbrana uspješno presrela, objavilo je Ministarstvo odbrane.
Nema izvještaja o neposrednim žrtvama jer je šest projektila lansirano prema bazi u znak odmazde na američko bombardovanje iranskih nuklearnih objekata prije dva dana.
Ministarstvo vanjskih poslova Katara i Ministarstvo odbrane održali su zajedničku konferenciju za novinare na katarskoj televiziji povodom iranskog napada na američku zračnu bazu Al-Udeid.
“Slab odgovor”
Američki predsjednik Donald Tramp ocijenio je danas da je iranski napad na američke baze u Kataru i Iraku bio “veoma slab”.
– Iran je zvanično odgovorio na naše uništenje njihovih nuklearnih postrojenja veoma slabim odgovorom, što smo i očekivali, i veoma efikasno uzvratili. Ispaljeno je 14 raketa – 13 je oboreno, a jedna je “puštena”, jer je išla u pravcu koji ne predstavlja prijetnju – napisao je Tramp na platformi Truth Social.
On je dodao da u iranskom napadu na američke baze nije povređen nijedan Amerikanac, niti državljanin Katara i da “gotovo da nije pričinjena nikakva šteta”.
– Najvažnije je da su sve izbacili iz svog “sistema” i, nadam se, neće biti dalje mržnje. Želim da se zahvalim Iranu što nas je rano obavijestio, što je omogućilo da nema izgubljenih života i da niko ne bude povrijeđen. Možda Iran sada može da nastavi ka miru i harmoniji u regionu, i ja ću entuzijastično ohrabriti Izrael da učini isto – poručio je Tramp.
On je zahvalio emiru Katara šeiku Tamimu bin Hamad Al Taniju na svemu što je učinio za postizanje mira u bliskoistočnom regionu.