Povećan broj Banjalučana koji se žale na stomačne tegobe: Kako prepoznati virus i koje su prve mjere pomoći
FOTO: ILUSTRACIJA
Nelagodnosti u stomaku, povraćanje, dijareja i osjećaj malaksalosti često su znak stomačnog virusa pogotovo u ljetnjem periodu kada smo zbog visokih temperatura vazduha izloženi i bakterijama, kako u hrani, tako i u vodi.
Kako prepoznati određene simptome i šta najčešće izaziva stomačni virus za portal Banjaluka.net pričala je dr Brankica Miljanović, specijalista porodične medicine.
– U našoj ambulanti je lagano pojačan broj pacijenata, nešto više nego uobičajeno sa simptomima stomačnog virusa. Stomačni virus je ljetno oboljenje, virusni gastroenteritis. Nisu isključene ni bakterijske infekcije, ali češće govorimo o virusnim, rekla je Miljanović.
Naglasila je da je stomačni virus najlakše prepoznati po iznenadnoj mučnini, bolovima i grčevima u stomaku.
– Povraćanje, proljevaste stolice, povišena tjelesna tempetarura, malaksalost, gubitak elektrolita i jedna opšta slabost, to su neki osnovni simptomi, rekla je Miljanović.
Naglasila je da stomačni virusi mogu dovesti i do ozbiljnijih stanja kod pacijenta.
– Najčešće je to razlog gubitak tečnosti i elektrolita, posebno kod male djece, oni dosta češće gube tečnost i elektrolite, posebno sa tim proljevastim stolicama, i eventualno ako je još uključeno i povraćanje. Dakle zbog gubitka tečnosti i elektrolita stanje može zahtijevati i bolničko liječenje, kazala je Miljanović.
Miljanović je rekla da prve mjere koje bi trebali preduzeti u kućnim uslovima podrazumijevaju, prije svega, održavanje higijene.
– Kada govorimo o kućnim uslovima preporučeno je da se ostane kod kuće, da se održava higijena. Higijena je najvažnija, pranje ruku posebno kod djece, pranje predmeta, djeca ne bi trebala da idu u vrtiće, zaposleni ne bi trebali da idu na radna mjesta. Vrlo je važno da se uzima adekvatna tekućina, najbolja je supa iz kesice ii oralni elektrohidranti i da se pristupi higijensko – dijetetskom režimu, da se jede supica od riže, od kuhane mrkve, dvopek, nezaslađeni čajevi, šipak ili crni gorki čaj, dodala je Miljanovićeva.
Rekla je da je vrlo važno da se priprema svježa hrana, posebno sad u ljetnjem periodu i da je adekvatno uspremljena. Dodala je i da poznata putnička dijareja, upravo zbog konzumacije hrane koja nije adekvatno čuvana.
Piše: Marijana Bogdanović
Oznake: stomačni virus