Potop u Južnom Velsu: Rijeke na ulicama, građani hitno upozoreni VIDEO
Foto: Screenshot
U Južnom Velsu proglašena je vandredna situacija nakon teških poplava, dok je veliki dio Engleske stavljen u stanje pripravnosti zbog hladnog vremena.
Vanredna situacija je proglašena nakon što su Vatrogasno-spasilačke službe Južnog Velsa u Monmutu sprovele akcije spasavanja, evakuaciju i provjere situacije stanovnika, prenosi Skaj njuz.
Water levels are still three feet deep in Monmouth, after extreme flooding caused by Storm Claudia pic.twitter.com/XNTCWhmaPa
— Hits RadioNews: South Wales (@HitsSWalesNews) November 15, 2025
Rukovodilac vatrogasne službe Met Džons rekao je da su ekipe neumorno radile tokom noći i dana kako bi pomogle pogođenima i apelovao je na javnost da izbjegava područje Monmuta.
Might not pop to the high street for milk later. Awful to see this in Monmouth, feel for the wonderful businesses. At 8pm last night, the high street was bustling and full of people. pic.twitter.com/egKIPFhAn9
— Rich Bernard (@MrRichBernard) November 15, 2025
Služba za prirodne resurse Velsa izdala je četiri ozbiljna upozorenja na poplave duž rijeka Monou i Vaj kod Monmuta, dok je veće okruga Monmutšir pozvalo stanovnike da izbjegavaju putovanja zbog loših uslova na putevima.
Širom Velike Britanije izdato je više od stotinu upozorenja na poplave, dok je oluja Klaudija donijela obilne pljuskove, sa mogućnošću da neka područja u roku od 24 sata zabilježe količinu kiše jednaku mjesečnom prosjeku.
Serious flooding in Monmouth after the river reached it’s highest peak on record last night. pic.twitter.com/3Hrzmf7dU6
— Met4Cast – UK Weather (@Met4CastUK) November 15, 2025
Agencija za zdravstvenu bezbjednost Ujedinjenog Kraljevstva (UKHSA) izdala je žuto upozorenje na hladno vrijeme za pet regiona Engleske, od Istočnog Midlensa do Jorkšira i Hambera, od ponedjeljka do petka, upozoravajući na moguće značajne posljedice po zdravlje, uključujući povećan rizik za starije osobe i osobe sa zdravstvenim problemima.
Meteorološka služba predviđa da bi temperature sljedeće nedjelje mogle da padnu ispod nule, dok su željeznički operateri u Engleskoj i Velsu prijavili poremećaje ili otkazivanja zbog poplava na prugama.
U nekim oblastima Velsa očekuje se od 30 do 100 milimetara padavina, što bi moglo da dovede do novih izlivanja površinskih voda i rijeka, prenose agencije.
Oznake: Južni Vels, poplava