Orban vidi poslijeratnu Ukrajinu kao “tampon-državu”
Foto: Screenshot/Youtube
Mađarski premijer Viktor Orban iznio je viziju za ukrajinsku budućnost, sugerišući da bi nakon rata trebalo prije svega da bude tampon-država između Rusije i NATO-a. U izjavi za nedjeljno izdanje Die Welta, objavljenoj juče, Orban je rekao da će teritorijalni ustupci Rusiji biti neizbježni.
Govorio je o poslijeratnom rješenju po kojem bi područja dogovorena na međunarodnoj mirovnoj konferenciji ostala pod ruskom kontrolom, a sva područja zapadno od te linije, do istočne ukrajinske granice s NATO-om, činila bi ukrajinsku državu u redukovanom obliku.
Orban je takođe sugerisao ograničavanje veličine i kapaciteta ukrajinskih oružanih snaga koje djeluju unutar te tampon zone. Sve to je rekao nakon posjeta Moskvi, gdje se sastao s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom kako bi se zauzeo za brzo okončanje sukoba te naglasio interes Mađarske za stabilnom i povoljnom snabdijevanju energijom iz Rusije.
“Vrijeme je da se zaboravi na iluzije”
Rekao je takođe da je vrijeme da se zaboravi na iluzije i suoči s realnošću kako je iznesena u američkom mirovnom planu od 28 tačaka. Upozorio je da će odgađanje dogovora koristiti Rusiji, a ne Ukrajini, što će za posljedicu imati dalji gubitak teritorija i života.
Rekao je takođe da će Rusija, prema američkom planu, biti postupno reintegrisana u globalnu privredu i da će joj s vremenom biti ukinute sankcije. Uz to, zamrznuta sredstva biće iskorištena za osnivanje američko-ruskog investicijskog fonda te će se obnoviti privredna saradnja.
Orban je rekao da evropsku podršku Ukrajini u cijelosti snosi stanovništvo, a ne ruska imovina. “Bajka da Evropljani finansiraju rat ruskim novcem je završena.”
Oznake: rat u Ukrajini, Viktor Orban