Sastanci o prečišćavanju otpadnih voda i energetskoj efikasnosti u zgradarstvu
Načelnici Odjeljenja za komunalne poslove i Odjeljenja za lokalni ekonomski razvoj i strateško planiranje, Petar Bilčar i Radenko Laketić, sa saradnicima, održali su juče sastanke sa predstavnicima italijansko-slovenačke kompanije „Cid“, te sa predstavnicima Njemačkog društva za međunarodnu saradnju (GIZ).
Tema sastanka sa predstavnicima italijansko-slovenačke kompanije bila je trajno rješavanje otpadnih voda u Banjoj Luci i mogući izvori finansiranja ovog projekta. Jedan od prioritetnih projekata Grada Banja Luka je izgradnja uređaja za prečišćavanje otpadnih voda i završetak izgradnje glavih gradskih kolektora, čime bi se stekli uslovi za uređenje obala Vrbasa i „spuštanje“ grada na rijeku. Time bi dobili čist Vrbas, a bilo bi moguća izgradnju sportskih i rekreativnih sadržaja na obalama.
Njemačko društvo za međunarodnu saradnju (GIZ) pokrenulo je projekat koji se odnosi na primjenu pravnog okvira za energetsku efikasnost u zgradarstvu, čiji je cilj identifikovati, ali i ukloniti poteškoće kako u upravljanju, tako i u samom procesu odobravanja i izdavanja svih neophodnih dozvola za građenje, kao i same primjene minimalnih zahtjeva za energetske karakteristike zgrada.
Projekat će se raditi u nekoliko odabranih administrativnih „model regija“, sa svim učesnicima u procesu građenja (lokalna administracija, revizori tehničke dokumentacije, projektanti, izvođači radova, nadzorni organi, komisije za tehnički prijem), sa ciljem osiguranja ispunjavanja zahtjeva uspostavljenih pravnim okvirom.
Banjalučani kukaju da se ne mogu riješiti žohara: Iz Instituta objašnjavaju i zašto FOTO