Svijet 04.03.2026.

Koliko novca mjesečno donosi Fontana di Trevi

ČITANJE: 2 minute

Tokom prvih mjesec dana naplate ulaska u zonu Fontane di Trevi u Rimu zabilježeno je gotovo 230.000 posjeta, a prihod je premašio 435.000 evra. Novi model upravljanja posjetama jednoj od najpoznatijih turističkih atrakcija u Italiji izazvao je veliku pažnju javnosti, ali i brojne reakcije.

Skoro 230.000 posjeta i više od 435.000 evra prihoda

Prema podacima gradskih službi, od 2. februara, kada je uvedena naplata ulaska u zonu Fontane di Trevi, evidentirano je ukupno 229.896 posjeta.

Od tog broja:

  • 217.597 posjetilaca platilo je kartu od dva evra

  • 3.499 ulazaka ostvarili su rezidenti

  • 8.800 posjeta bilo je besplatno

Ukupan prihod od naplate iznosi 435.194 evra. Sredstva će biti usmjerena na održavanje kulturnog nasljeđa, zaštitu spomenika i finansiranje besplatnog ulaza u gradske muzeje za stanovnike Rima.

Gradonačelnik Roberto Gualtieri ocijenio je da rezultati pokazuju kako je moguće uskladiti zaštitu kulturne baštine sa dostupnošću građanima, uz istovremeno smanjenje gužvi u jednoj od najposjećenijih rimskih znamenitosti.

Prema riječima gradskih zvaničnika, Fontana di Trevi u prvom mjesecu nadmašila je broj ulazaka u Musei Capitolini.

Kritike zbog naplate ulaza

Uvođenje naplate izazvalo je i kritike dijela javnosti i međunarodnih medija, uključujući britanski list Financial Times. Sindikat CGIL ukazao je na navodne nepravilnosti u vezi sa radnicima angažovanim na kontroli ulaska, dok su gradske vlasti i kompanija Zetema odbacile te navode.

Nova pravila naplate u Venecija od aprila 2026.

Istovremeno, Venecija ulazi u novu fazu sistema naplate ulaska u grad tokom 2026. godine. Portal za rezervacije već je otvoren, a naplata počinje 3. aprila.

Eksperimentalna faza obuhvatiće ukupno 60 dana između aprila i jula. Cijena ulaska iznosiće:

  • 5 evra za one koji rezervišu najmanje četiri dana unaprijed

  • 10 evra za posjetioce koji prijavu izvrše u posljednja četiri dana pred dolazak

Cilj mjere je podsticanje ranih rezervacija i efikasnije upravljanje turističkim tokovima u istorijskom jezgru grada.

Naplata će važiti od 8.30 do 16 časova, neće se primjenjivati na manja ostrva, a plaćanja su oslobođeni stanovnici regiona Veneto, kao i učenici i studenti koji pohađaju obrazovne ustanove u istorijskom dijelu Venecije i na ostrvima lagune.