Vijesti
30.03.2026.
Vozači, oprez: Klizavi kolovozi i opasnost od odrona
FOTO: ILUSTRACIJA
ČITANJE: 2 minute
Kolovozi u Republici Srpskoj i Federaciji BiH su klizavi, vidljivost smanjena, a povećana je opasnost od odrona i obrušavanja drveća i grana na kolovoz. Vozači se pozivaju na maksimalan oprez zbog brojnih udarnih rupa prekrivenih vodom.
Obustave i otežan saobraćaj:
- Federacija BiH: Magistralni put Bosanski Petrovac-Ključ obustavljen zbog saobraćajne nezgode.
- Podgradci-Mrakovica: Saobraćaj obustavljen zbog obrušenih grana i snijega.
- Tutnjevac-Bobetino Brdo i Lopare-Čelić (Pirkovci): Saobraćaj otežan zbog izlivanja vode.
Posebno oprezno voziti na:
Banjaluka-Čađavica (Manjača), Teslić-Kotor Varoš (Borja), Banjaluka-Kneževo, Sarajevo-Rogatica (Romanija), Vlasenica-Han Pijesak (Han Pogled), Bihać-Bosanski Petrovac (Ripač), Bosanski Petrovac-Drvar (Oštrelja), Travnik-Donji Vakuf (Komara), Bugojno-Novi Travnik (Rostova), Prozor-Gornji Vakuf/Uskoplje (Makljena), Bugojno-Kupres (Koprivnice).
Radovi i privremene obustave:
- Šamac-Grebnica: Sanacija pružnog prelaza, obustavljen saobraćaj za sva vozila, osim za vozila lokalnog stanovništva kao i za vozila hitnih službi i vatrogasna vozila kojima će se dozvoliti saobraćaj u oba smjera do mjesta obustave saobraćaja, odnosno do pružnog prelaza koji se sanira. Za saobraćaj svih motornih vozila označen je alternativni putni pravac Crkvina-Gradačac-Obudovac, odnosno putni pravci Crkvina-Ledenice i Obudovac-Tramošnica.
- Dobro Polje-Miljevina: Potpuna obustava; alternativni put za vozila do 3,5 t.
- Rača-Bijeljina: Sanacija magistralnog puta, saobraćaj usporeno sa privremenim prekidima.
- Gradiška-Kozarska Dubica:Na ulazu u Orahovu aktivirano je klizište, zbog čega je neophodan dodatni oprez i sporija vožnja.
- Sastavci-Ustiprača: Saobraćaj jednom trakom, ograničenje brzine 30 km/h, zabranjeno za vozila preko 30 t.
- Razboj-Rudanka: Radovi, teretna vozila preusmjerena preko Jelaha.
- Podromanija-Rogoušići: Obustava zbog miniranja u kamenolomu (12–16h, radni dani i subota).
- Regionalni putevi: Aktivirana klizišta i odroni (Ugljevik-Glavičice, Prnjavor-Ukrina, Ukrina-Gornja Vijaka, Karanovac-Kneževo).
Autoputevi:
- A-1 Sarajevo sjever-Podlugovi: Izgradnja bukobrana, saobraćaj preusmjeren u preticajnu traku.
- A-1 Sarajevo zapad-Lepenica: Dvosmjerno, desnom trakom zbog radova u zoni petlje Lepenica i tunela Igman.
Ograničenja po vozilu:
- Jablanica-Blidinje: Vozila do 3,5 t dozvoljena, veća vozila obustavljena.
Granični prelazi:
- Pojačan saobraćaj na Gradina, Gradiška i Velika Kladuša; zadržavanja do 30 minuta na ostalim.
- Hrvatska: Izačić – zabrana za teretna vozila sa prikolicom i šlepere.
- Brčko: otvoren za vozila do 3,5 t.
- Šepak: zabranjen saobraćaj za sva teretna vozila.
Koja je tvoja reakcija?
Oznake: stanje na putevima