Trivić: Spremna sam preći preko svega zarad pobjede u oktobru
“Iako sam istrpjela velike napade, nazvana sam, nećete vjerovati, ‘paščetom’, spremna sam preći preko svega zarad pobjede nad ovom vlasti u oktobru”, rekla je ovo prof. dr Jelena Trivić, predsjednica Narodnog fronta, u svom gostovanju na televiziji N1.
Kako kaže, politički, konceptualno i na svaki drugi način, nalazi se svjetlosnim godinama dalje od politika SNSD-a.
“Živim za dan da ih pobijedimo i ako treba ja nešto da ‘progutam’, pa makar bila nazvana ‘zlom’ i ‘paščetom’, ja sam spremna na to. Pozivam na razum sve učesnike političkog života, prije svega da shvate da je jedno ono što svako od nas personalno misli, a drugo ono kako možemo da pobijedimo. Da budem potpuno jasna, da bilo koja stranka može sama da pobijedi, ne bi ni dolazilo do zajedničkih razgovora unutar opozicije. Ovdje je jasan format – samo kada smo ujedinjeni, imamo veliku šansu za pobjedu”, kazala je Trivićeva.
“Zalažemo se za konsenzus u opoziciji i po pitanju programskih načela i po pitanju platforme sa kojom ćemo izaći pred građane, te konsenzus po pitanju kandidatura. Ne treba da dajemo ‘meso’ kojim će se hraniti naši politički protivnici. Ako postoji spremnost za dogovor, onda problem ne postoji. Ponavljam da je dogovor moguć samo ako smo svi za stolom”, poručila je Trivićeva u svom obraćanju.
Još jednom je ponovila da će se i dalje držati dogovora da se ne iznose detalji sa sastanka opozicije, a što se tiče svega onog što je izrečeno na njen račun, Trivićeva kaže da ne želi da komentariše, ne zato što nema šta da kaže ili nema argumente, nego zato što ne želi da daje oružje političkim protivnicima.
“Zaključak svih na tom sastanku je bio da dok ne dođemo do konačnog dogovora i kompletnog paketa zajedničkog nastupa opozicije, nećemo izlaziti u javnost s detaljima. Krajni cilj ostaje pobjeda nad režimom zajedničkim snagama, ali ja ne odlučujem o mišljenjima drugih. Mogu da stojim iza svojih stavova, stavova Narodnog fronta, ali ako je neko odlučio da nastavi sa napadima unutar opozicije, mora da zna da je to samo igra u korist Milorada Dodika”, zaključila je Trivićeva.
Dubravac: Vukanović nije uspio da devalvira opozicioni konsenzus
„Stav Narodnog fronta je nedvosmislen, konsenzus opozicije je put do promjene vlasti, a ne bilo koja vrsta isključivosti, sujete i egoizma, što je, nažalost, uslijedilo u stavovima Nebojše Vukanovića“, izjavio je Željko Dubravac, narodni poslanik i član Predsjedništva Narodnog fronta.
Dubravac ističe da na sastanku delegacija opozicionih stranaka nije bilo riječi o personalnim imenima već da se govorilo o programskoj platformi i principima zajedničkog nastupa.
„Principi Narodnog fronta koje smo ponudili kao dio zajedničke platforme su iskreno opredjeljenje opozicionih političkih stranaka za zajednički nastup na bazi ekonomskog razvoja Republike Srpske i preuzimanja odgovornosti najodgovornijih pozicija u zakonodavnoj i izvršnoj vlasti“, naglasio je Dubravac, dodajući da se opredjeljenje svih političkih subjekata i udruženja građana koja žele promjene sistema u Republici Srpskoj moraju zasnivati na bezuslovnom i beskompromisnom stavu, a ne isključivošću i nametanjem ličnog subjektiviteta kao mjere dogovora.
Kako navodi Dubravac, teza koja je zastupana od strane Vukanovića da se do imena kandidata inokosnih funkcija vlasti dođe odmah na prvom sastanku i to preglasavanjem, a ne dogovorom i poptunim konsenzusom je upravo težila ka startnoj propasti dogovora.
„Nažalost, Nebojša Vukanović je svojim rafalnim uvredama i prizemnim saopštenjima koji su u smislu: ‘Ako to nisam ja i ako nije kako ja kažem, onda to ništa ne vrijedi’, pokušao devalvirati mogući dogovor i neophodni konsenzus opozicionih stranaka, što mu ipak nije uspjelo“, kazao je Dubravac, navodeći na kraju:
„Iznoseći na svakih sat vremena u prethodnim danima i sam sebi protivrječne stavove Vukanović se jasno profilisao gdje se nalazi u odnosu na opozicione stranke SDS, PSS i NF, odnosno jedini mogući model promjene sistema vlasti u Republici Srpskoj, a to je potpuni dogovor i konsenzus svih opozicionih političkih subjekata.“
Oznake: Jelena Trivić