Zafranović: Film “Zlatni rez 42/Djeca Kozare” pozvan da otvori FEST
Režiser Lordan Zafranović izjavio je da je njegov film “Zlatni rez 42/Djeca Kozare” pozvan da otvori Međunarodni filmski festival “Fest” u Beogradu, što smatra velikom čašću.
“Pozvani smo da otvorimo Fest od ljudi koji su film gledali i to mi je velika čast. To će biti zaista događaj – 4.000 ljudi u kino dvorani Centra `Sava` i prilika da vidim kako publika diše”, rekao je Zafranović za RTS.
Film traje četiri sata, a Zafranović ističe da skraćivanja filma neće biti, jer, kako navodi skraćene verzije se upotrebljavaju u komercijalne svrhe, a ovaj film nije komercijalan.
“Ovaj film je više do filma, ovo je, ja ga zovem, `sveti film`. Onaj ko dođe da ga gleda, ako izdrži, izdržaće. Film sada samo treba promovisati i dati mu prostor da izađe u svijet, da se gleda, pa da vidimo gdje smo i šta smo”, rekao je Zafranović.
Na ocjenu novinara da film sadrži “strašne scene sa kompresovanim zlom”, Zafranović je istakao da je “Djeca Kozare” njegov beskompromisan pogled izveden u njegovoj formi, da želi da ta forma komunicira sa publikom i da ne vidi razloga da neko zbog strašnih scena izađe sa projekcije.
Zafranović kaže da ne zna da li će u Hrvatskoj razumjeti njegov film i ističe da je film “živi organizam” koji ima sve ono šta mu treba da se spoji sa gledaocem.
“Ako neko to neće, ja vjerujem da će ovaj film biti prećutan, što bi bilo najgore. Bilo bi najbolje da ga prikažu, kritikuju, da izazove skandale i jednostavno da se o tome govori. Razumijete? Jer to je film, zbog toga radimo filmove”, rekao je Zafranović.
Poznati režiser ističe da ga u Hrvatskoj prećutkuju već 30 godina.
“Tamo sam jednostavno izbrisan. Niko ne govori da sam neprijatelj, mislim da radim upravo obrnuto, da se, iz velike ljubavi prema toj zemlji, čistim. Ja ne mogu kleknuti pred taj jasenovački spomenik i tražiti oprost, nego mogu samo s alatima koje ja znam, a to je film, da skinem tu ustašku košulju sa sebe. Jer ta ustaška košulja je zlo. Ne možeš sa zlom da živiš, ne ide ni korak napraviti, dok se to jednostavno ne skine”, rekao je Zafranović.
On je ocijenio da opasnost ponavljanja Jasenovca i dalje postoji, jer čovjek ima u sebi i dobro, ali i sve elemente zla i ako se napravi zakon po kojem on može da ubije koliko hoće bez sankcija, on će da krene bez ikakvih problema, prenosi Srna.
“Ti mladi ljudi koji dižu ruku u znak ustaškog pozdrava, tih 500.000 koliko ih je bilo na koncertu Marka Perkovića Tomspona, nemaju pojma šta je Jasenovac, šta je taj pozdrav i šta je iza tog pozdrava nastajalo”, rekao je Zafranović.
Oznake: Lordan Zafranović