Biznis 29.10.2022.

Akcije Mete pale su skoro 20 posto

ČITANJE: 3 minute

Akcije kompanije Meta Platforms pale su skoro 20 posto u trgovanju poslije zatvaranja tržišta pošto je kompanija najavila da očekuje nižu zaradu od reklama u narednom periodu i da će gubiti novac na gradnji Metaversa još neko vrijeme, piše Bloomberg Adria.

“Zahvalan sam na strpljenju i mislim da će oni koji su strpljivi na kraju biti nagrađeni”, rekao je izvršni direktor i osnivač Mete Mark Zuckerberg na pozivu s investitiorima poslije objave rezultata.

U trećem kvartalu prihodi Mete pali su četiri posto u odnosu na isti kvartal prošle godine, što je drugi put u istoriji da su kompaniji pali prihodi. Prvi pad zabilježen je u prethodnom kvartalu. Prihodi Mete bili su 27,7 milijardi dolara u trećem tromjesečju ove godine, što se poredi s 29 miliardi dolara u istom periodu 2021. godine. Neto zarada pala je 52 posto, s 9,19 milijardi dolara prošle godine na 4,39 milijardi dolara u kvartalu koji je završio zaključno sa septembrom.

Meta očekuje da će ukupno ove godine imati troškove vrijedne između 85 milijardi i 87 milijardi dolara i da će u 2023. godini taj broj porasti na raspon od 96 milijardi do 101 milijarde dolara.

Kompanija je pored toga objavila da u četvrtom kvartalu očekuje prihode između 30 milijardi i 32,5 milijardi, dok su analitičari očekivali da će kompanija zabilježiti prihode bliže gornjoj granici ovog očekivanja.

Posebno veliki gubici očekuju se u sferi izgradnje Metaversa i vještačke inteligencije u šta Meta polaže velike nade uprkos skepticizmu na tržištu.

“Očekujemo da će operativni gubici Reality Labsa u 2023. znatno porasti u odnosu na prethodnu godinu. Poslije 2023. očekujemo da će tempo investicija u Reality Labs biti takav da ćemo moći postići svoj cilj povećanja ukupnog operativnog prihoda kompanije na duži rok”, naveli su iz kompanije u izvještaju objavljenom poslije zatvaranja tržišta u srijedu.

Zuckerberg je na pozivu s analitičarima rekao da je važno zapamtiti da su napori vezani za Metaverse “prilično širokog” obima. Nisu to samo “Quest” slušalice koje vidite – tu je i društveni aspekt, poput avatara koji će dati osjećaj prisustva, naglasio je.

Kao i druge tehnološke kompanije, Meta se usred ekonomske krize bori s manjim zaradama od reklama. U srijedu je Alphabet, matična kompanija Googlea, pala više od devet posto jer je također objavila da je zaradila manje od reklama nego što se očekivalo. Ostale tehnološke kompanije također su zabilježile loš dan na berzi pošto sve više ljudi razmišlja o tome da li su im stvarno potrebni novi uređaji u trenutku kada inflacija raste. Osim toga, jak dolar utiče na poskupljenje izvoza američkih proizvoda.

U svom izvještaju Meta je naglasila da bi prihodi u trećem kvartalu bili 1,79 milijardi dolara veći da je kurs ostao nepromijenjen.

Analitičari nisu toliko optimistični kao osnivač Mete. “Investitori smatraju da ima previše eksperimenata i opklada u osnovnom poslovanju kompanije”, rekao je Brent Thill, analitičar kompanije Jefferies LLC.

“Meta mora preokrenuti svoje poslovanje”, rekla je Debra Aho Williamson, analitičarka Insider Intelligencea. “Facebook je bio revolucionarna kompanija koja je promijenila način komunikacije među ljudima i način na koji kompanije dopiru do potrošača. Danas kompanija više nije inovativni predvodnik tržišta”, dodala je.

Jedna svijetla tačka tromjesečnog izvještaja bio je Instagram. Meta je objavila da je ova društvena mreža, preko koje Meta najviše pokušava da se takmiči sa sve popularnijim TikTokom, dostigla dvije milijarde korisnika i tako se približila Facebooku koji ima 2,96 milijardi korisnika.