Vijesti 29.04.2021.

Ambasada SAD-a: Politika sankcija je dosljedna, i dalje će se primjenjivati

ČITANJE: 2 minute

Američki ambasador u Bosni i Hercegovini Eric Nelson jučer je prilično oštro kritikovao bh. političke lidere zbog destabilizacije Dejtona, pozivanja na mirni razlaz, vraćanja na retrogradni izvorni Dejton, ali i zbog poziva na ukidanje entiteta.

No, rečenica iz njegovog bloga koja je privukla najviše pažnje jeste ona koja se tiče potencijalnih novih sankcija Amerike.”Na stolu se nalaze sankcije zbog destabilizovanja Dejtonskog mirovnog sporazuma i korupcije”, naveo je Nelson.

Posjetimo da su pojedinci iz BiH, poput predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Milorada Dodika već pod sankcijama SAD-a zbog opstrukcije Dejtonskog sporazuma, dok je Nikola Špirić na “crnoj listi” zbog umiješanosti u koruptivne radnje.

Spominjanje potencijalnih novih sankcija dolazi u trenutku kada Narodna skupština RS-a planira raspravljati o “pokretanju inicijative za razgovor i dijalog između strana Republike Srpske i Federacije Bosne i Hercegovine, kao i tri konstitutivna naroda Srba, Hrvata i Bošnjaka o mogućim rješenjima za BiH”.

Stoga smo od Ambasade SAD-a zatražili dodatni komentar o mogućim sankcijama.

“Politika SAD-a u vezi sa sankcijama je jasna i dosljedna te će se i dalje primjenjivati kada se procijeni da su sigurnost i stabilnost BiH direktno ugrožene, kada postoji značajan rizik u pogledu opstruiranja provedbe Dejtonskog mirovnog sporazuma, ili kada postoje očita i ozbiljna kršenja vladavine zakona”, rečeno je za Klix.ba iz Ureda za odnose s javnošću Ambasade SAD-a.

Kako pojašnjavaju, sankcije su ozbiljne, ne uvode se olako, niti se olako povlače.

“Ured za kontrolu imovine stranaca pri Ministarstvu finansija SAD-a (OFAC), u konsultaciji s drugim agencijama Vlade SAD-a koje imaju interes i posjeduju informacije od ključne važnosti za taj proces, odlučuje kada se osobe dodaju na listu imena u sklopu Programa sankcija za Zapadni Balkan ili uklanjaju s nje”, kazali su nam.

Također, kada državni sekretar pribavi vjerodostojne informacije o tome da je neki zvaničnik direktno ili indirektno uključen u značajne koruptivne aktivnosti ili grubo kršenje ljudskih prava, dužan je da ga stavi na listu ili identificira tog zvaničnika i članove njegove uže porodice u skladu s odjeljkom 7031(c), javno ili privatno.

“Uopšteno govoreći, kada je osoba stavljena na listu u skladu s odjeljkom 7031 (c), ta osoba neće dobiti vizu za putovanje u Sjedinjene Američke Države”, kazali su nam iz ureda.

(E.M)