Vijesti 02.08.2017.

Ambulante ponovo pune, apeli ministarstva bez odjeka

ČITANJE: 3 minute

Zvanično 39, nominalno 45, a realno preko 50 stepeni. Tako je danas bilo u Banjaluci oko 15 sati, u zavisnosti od toga na koji način mjerite temperaturu.

Meteorolozi insistiraju na utvrđenoj metodologiji, po kojoj se temperatura mjeri u debelom hladu, tzv. meteorološkom zaklonu, na dva metra od travnate površine. To što je prosječna visina ljudi niža od dva metra i što niko ne može da se sve vrijeme kreće hladovinom i travnjakom, ne interesuje Svjetsku meteorološku zajednicu.

Meteorolozi ne priznaju temperaturu izmjerenu na suncu ili onu koju pokazuje termometar u automobilu, jer na rezultate utiče „isijavanje“ asvalta, betona ili objekta pored kojeg se krećemo, te materijal od kojeg je napravljena odjeća koju nosimo.

Teškoće

Ono što ne priznaje struka, osjećaju građani.

Ljekari kažu da je stanje uobičajeno za ovaj period godine i veliku žegu, koja najčešće uzrokuje glavobolje i nesvjestice.

– Pacijenti nam se javljaju zbog povišene temperature, kao i srčani bolesnici, ali ima i sporadičnih slučajeva stomačnih virusa – rekla je specijalista porodične medicine u Domu zdravlja Banjaluka Nevena Todorović.

Ljekari upozoravaju da se bez prijeke potrebe na sunce ne izlazi od 10 do 17 časova i da se izbjegavaju teški fizički poslovi, ako je to moguće. Tanka odjeća svjetlih boja, zaštitne naočare, šešir i krema za sunčanje, obavezni su za one koji ne mogu izbeći izlaganje suncu.

Da bi se izbjegla dehidracija, savjetuje se unošenje što više tečnosti, najbolje vode ili sokova bez mnogo šećera, supe i voće, umjesto masne i teške hrane.

– Ukoliko se pojavi uporna glavobolja, vrtoglavica ili povraćanje, potrebno je javiti se svom porodičnom doktoru – rekla je Todorovićeva.

Izbjegavati ledena pića

Iz Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske pojašnjavaju da nisu preporučljiva ni suviše hladna pića zbog toga što će rashladiti samo gornji dio ždrijela i stomaka, ali će imati minimalno djelovanje na ukupno sniženje temperature tijela jer je apsorpcija takvih tečnosti mnogo manja nego što je slučaj sa umjereno hladnim pićima.

– Ledena pića mogu uzrokovati i stomačne tegobe zbog stresnog djelovanja na sluznicu probavnih organa – pojasnili su iz Instituta.

Slična situacija je i u drugim gradovima BiH.

Temperature izmjerene u 15 sati: Mostar 41, Bileća i Bihać 40, Bijeljina, Trebinje, Sanski Most, Zenica i Jajce 39, Mrkonjić Grad, Doboj, Rudo, Tuzla, Livno i Novi Grad 38 stepeni…

Nova preporuka

Iz Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske ponovo su pozvali građane da, ukoliko je moguće, što manje vremena provode na otvorenom.

Preporučuju boravak u zatvorenim i rashlađenim prostorijama, uzdržavanje od fizičkog napora, češće tuširanje mlakom vodom i uzimanje što više tečnosti.

– Ovo se posebno odnosi na hronične bolesnike kod kojih se mogu javiti pojačane tegobe, ali i simptomi poput glavobolje, opšte slabosti, razdražljivosti, iscrpljenosti, kao i problemi sa spavanjem. U tom slučaju preporučljivo je da se odmah jave ljekaru porodične medicine – navodi se u saopštenju.

Ukoliko postoji potreba za izlazak van kuće, preporuka je maksimalna zaštita od UV zračenja, boravak u hladu kada god je to moguće, uzimanje veće količine tečnosti, izbjegavanje alkohola i napitaka sa puno kofeina i šećera, manji, laganiji obroci tokom dana, kao i korišćenje široke, svijetle odeće od prirodnih materijala, šešira sa širokim obodom i sunčanih naočara.

Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Srpske posebno upozorava roditelje da u najtoplijem dijelu dana zaštite svoju djecu, koja često borave napolju, da ih, ni na kratko, ne ostavljaju same u parkiranim vozilima.

Sličan apel je upućen poslodavcima, kako bi zaštitili radnike, ali je on ostao bez odjeka.

(EuroBlic)