Svijet 09.07.2023.

Američke demokrate: Zabrinuti smo zbog slanja kasetnih bombi u Ukrajinu

ČITANJE: 2 minute

Demokratski američki senator Tim Kejn i zastupnica Barbara Li izrazili su zabrinutost zbog odluke administracije predsjednika Džoa Baj dena da u Ukrajinu pošalje kasetne bombe kako bi pomogla Ukrajincima u borbi protiv ruskih vojnih snaga.

Sjedinjene Države u petak su objavile da u Kijev kane poslati naširoko zabranjenu kasetnu municiju u sklopu novog bezbjednosnog paketa vrijednog 800 miliona dolara, kojim se ukupna američka vojna pomoć povećava na više od 40 milijarda dolara od početka ruske invazije na Ukrajinu u februaru 2022. Grupe za odbranu ljudskih prava i glavni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Guteres dovode u pitanje odluku Vašingtona o slanju takve vrste municije.

“Ovo bi moglo podstaknuti ostale zemlje da zaobiđu konvenciju”

Kejn je rekao da je u nedoumici kada je u pitanju odluka SAD o slanju kasetnih bombi Ukrajini jer bi to moglo podstaknuti i ostale zemlje da zaobiđu međunarodnu konvenciju kojom se upotreba ove vrste oružja zabranjuje.

“Ovakva bi odluka mogla značiti zeleno svjetlo ostalim nacijama da i one naprave nešto slično”, rekao je Kejn u nedjelju za Fox News, ali dodao je kako “cijeni činjenicu da se Bajdenova administracija uhvatila u koštac s rizicima” koje to donosi.

“Oni neće koristiti tu municiju protiv ruskih civila”, rekao je Kejn, koji sjedi u Odboru za oružane snage američkog Senata, o potencijalnoj ukrajinskoj upotrebi tih bombi. Dodao je da je Kijev dao garancije koja je u petak objelodanila i Bijela kuća.

Zabranjeno u više od stotinu zemalja

Kasetna municija zabranjena je u više od stotinu zemalja. Ali Rusija, Ukrajina i Sjedinjene Države nisu potpisale Konvenciju o kasetnoj municiji, kojom se zabranjuju proizvodnja, skladištenje, upotreba i transport tog oružja.

Kasetne bombe ispaljuju se kao rakete iz haubica, topova i raketnih bacača. Sadrže stotine malih eksplozivnih naprava koje se rasprše na veoma velikom području – od veličine nekoliko fudbalskih igrališta do više hektara zemlje.

Takve eksplozivne naprave ne ubijaju samo vojnike, već i civile, a među njima je često puno djece. One koji ne eksplodiraju predstavljaju opasnost još decenijama nakon završetka sukoba. i e pozvala Bajdenovu administraciju da ponovno razmotri ovaj korak.

“Kasetne bombe ne bi nikada trebalo koristiti. To znači prekoračiti granicu”, rekla je u nedjelju za CNN, dodavši da Sjedinjene Države slanjem kasetnih bombi Ukrajini rizikuju gubitak “moralnog vođstva”.

Podrška Ukrajini usred ruske invazije bila je uglavnom dvostranačka u Sjedinjenim Državama. Bajdenova administracija i brojni zastupnici iz Demokratske i Republikanske stranke branili su odluku o tomu da se kontroverzno oružje pošalje Ukrajini, uz objašnjenje da je to potrebno kako bi se ubrzala kontraofanziva Kijeva.

(Agencije)