Svijet 22.02.2024.

Amerikanci poslije 50 godina šalju letjelicu na Mjesec (VIDEO)

ČITANJE: 4 minute

Kompanija bazirana u Houstonu će pokušati spustiti na Mjesec prvu američku letjelicu u 50 godina, u sklopu nastojanja NASA da komercijalnim letjelicama trasira put za povratak astronauta na Zemljin satelit do kraja desetljeća.

Ako sve prođe po planu, tvrtka Intuitive Machines će u 0:24 sati polagano spustiti svoj šesterokutni lander Odysseus u blizini Mjesečevog južnog pola.

Kontrolori leta trebali bi potvrditi slijetanje oko 15 sekundi nakon što se ono dogodi, a događaj će se prenositi uživo putem internetske stranice tvrtke. Odysseus će uoči slijetanja izbaciti vanjsku kameru koja će “uloviti” posljednje sekunde njegovog spuštanja.

Bivši astronaut NASA-e dr. Nicholas Patrick kaže da bi slijetanje svemirske letjelice Odisej na Mjesec trebalo biti “ključna odskočna daska na putu povratka ljudi na površinu Mjeseca”.

“Kao što znate, bilo je samo oko 50 pokušaja slijetanja na Mjesec – samo oko 20 od njih je bilo uspješno. Danas to nipošto nije siguran ishod, tako da će samo uspješno slijetanje biti veliko postignuće. Misija će uključivati navigacijske eksperimente”, rekao je dr. Patrick za Sky News.

Američka letjelica će sletjeti na Mjesec prije punog mjeseca u veljači ove subote, što se ponekad naziva i “snježni mjesec”. U toj fazi će cijela strana Mjeseca biti okrenuta prema Zemlji, što uključuje područje gdje će Odisej sletjeti. To područje bi trebalo biti potpuno osvijetljeno kao sa Suncem, piše Sky News.

“Snježni mjesec” dolazi u vrijeme kada je sjeverna hemisfera u rukama zime, ali ima i druge nadimke, poput “gladni mjesec” ili “olujni mjesec”.

Odysseus će se morati pozabaviti “kompliciranim nizom” koristeći svoj “kompjutorski mozak” u posljednjim ključnim trenucima prije slijetanja, tvrdi Thomas Moore, znanstveni dopisnik Sky Newsa. Smatra da stvari “izgledaju jako dobro”. “Veliko sagorijevanje motora nešto više od sat vremena prije slijetanja usporit će letjelicu, spuštajući je na oko 10 kilometara iznad površine”, objašnjava Moore.

“Tada će započeti spuštanje u trajanju od 13 minuta, komplicirana sekvenca koju će svemirska letjelica morati obaviti sama. Cilja na područje veličine nogometnog igrališta u blizini južnog pola nedaleko od kratera zvanog Malapert A. Koristit će svoje senzore, svoj računalni mozak i, u biti, sve će učiniti sam, nadamo se da će napraviti sigurno meko slijetanje”, dodao je.

Ako uspješno sleti, Odysseus će raditi na Mjesecu otprilike dva tjedna. To će “biti najjužnije mjesto na kojem je ikada bio neki privatni lander na Mjesecu i dat će nam priliku testirati naše instrumente u ovom vrlo teškom okruženju”, istaknula je NASA-ina znanstvenica Sue Lederer.

Izoliran svjetlucavom zlatnom tkaninom koja inače oblaže unutrašnjost skijaških jakni, lander će prvo koristiti sustav s četiri kamere za snimanje svog spuštanja na površinu. Samo spuštanje testirat će precizne tehnologije laserskog slijetanja razvijene uz financiranje Ujedinjenog Kraljevstva. Uređaji za mjerenje radiovalova detektirat će valove koje emitira Jupiter i drugi planeti, pomažući u razvoju tehnologija za otkrivanje planeta.

Thomas Moore, znanstveni dopisnik Sky Newsa, tvrdi kako bi meko slijetanje Odysseusa bilo od velike važnosti. Radilo bi se o prvom američkom slijetanju na Mjesec nakon više od 50 godina, i to privatne tvrtke. Zanimljivo je da je cilj spustiti letjelicu blizu intrigantnog južnog pola.

Moore podsjeća kako NASA želi poslati ljude natrag na Mjesec, ali i da ovaj put želi da sve ispadne jeftinije. Tu na scenu stupaju privatne tvrtke. Intuitive Machines sa sjedištem u Teksasu izgradio je i upravlja Odysseusom.

NASA je privatnoj tvrtki platila 118 milijuna dolara. To je bilo povoljno za NASA-u, ali je predstavljalo izazov za tvrtku, koja je morala uvesti inovacije s 3D tiskanim raketnim motorima i drugom tehnologijom kako bi smanjila troškove.

Odysseus ide prema području južnog pola, gdje se vjeruje da su ogromne količine vode zamrznute kao led u trajno zasjenjenim kraterima. Moore napominje kako razdvajanjem molekule H20 dobivate kisik za disanje i vodik za izradu raketnog goriva. To bazu na Mjesecu čini realističnijom.

Ali da bi to bilo moguće, slijetanje na Mjesec mora biti rutina. Trenutačno polovica svih misija propadne. Tu na scenu stupa Odysseus. Prepun je eksperimentalnih navigacijskih pomagala koja u njegovo računalo unose podatke koji su mu potrebni da usmjeri letjelicu prema mekom slijetanju. Uspjeh bi otvorio put za buduće misije kasnije ove godine i novo poglavlje u istraživanju svemira, prenosi index.hr.

Oznake: svemir