Biznis 09.09.2020.

Analiza banjaluka.net: BiH “skliznula” u deflaciju

ČITANJE: 3 minute

Nakon dužeg perioda inflacije, u Bosni i Hercegovini je u prvih pet mjeseci ove godine registrovana deflacija od 0,4 odsto, dok je samo u maju ove godine taj opšti pad nivoa cijena iznosio 2,1 odsto, pri čemu je najveći pad cijena u petomjesečnom periodu zabilježen kod odjeće i obuće, te prevoza, pokazuju podaci Direkcije za ekonomsko planiranje (DEP) BiH.

Ekonomski stručnjaci ističu da postojanje deflacije u nekoj zemlji, naročito u dugom periodu, samo po sebi nije za pohvalu i da je na ovakva kretanja ponajviše uticala i sveukupna situacija u vezi sa pandemijom korona virusa, ali I kretanja cijena sirove nafte na dvjetskom tržištu. Oni naglašavaju da u svakoj ekonomiji dođe do deflacije, ali da problem može predstavljati ako se deflacija zadrži duži period, jer tada može ostaviti negativne posljedice, jer je deflacija izazavana prije svega padom potražnje.

Posmatrajući statističke podatke cijena za prvih pet mjeseci ove godine, ekonomisti ističu da je očigledno došlo do pada kupovne moći stanovništva, koje se suzdržava da kupuje, te nema tražnje za robom i proizvodima i samim tim dolazi i do pada cijena.

Iz DEP BiH u svom izvještaju navode da je u periodu januar – maj ove godine najveće smanjenje cijena bilo u odjeljcima prevoza, odjeće i obuće, namještaja, kućnih uređaja i redovnog održavanje kuće. U odjeljku prevoza u prvih pet mjeseci ove godine cijene su bile niže za 5,4 odsto u odnosu na isti period prošle godine, što je povezano sa cijenama sirove nafte koje su u posmatranom periodu bile izrazito niske.

“U odjeljku odjeće i obuće cijene su bile niža za 10 odsto u posmatranom periodu. Uslijed rasta cijena hrane u Bosni i Hercegovini u odjeljku hrane i bezalkoholnih pića cijene su uvećane za jedan procenat, dok su cijene u odjeljku stanovanja, vode, električne energije, plina i dr. energenata bile veće za 0,3 odsto. U okviru ovog odjeljka cijene najamnina, vodosnabdijevanja, različitih komunalnih usluga kao i plina doprinijele su rastu cijena u ovom odjeljku, dok su cijene tečnih goriva bile niže”, navodi se u ovom dokumentu DEP BiH i dodaje da je zbog usklađivanja akcizne politike na duvan i cigarete sa zakonodavstvom u Evropskoj uniji najbrži rast cijena od 5,5 odsto u posmatranom periodu bio u odjeljku alkoholnih pića i duvana I to od 5,5 odsto.

Podsjećamo da je na kraju prošle godine u Bosni i Hercegovini registrovana inflacija od 0,3 odsto u odnosu na isti period 2018. godine. Prosječan rast ukupnog nivoa cijena u Bosni i Hercegovini u 2019. godini bio je znatno sporiji u odnosu na prethodnu godinu, pa je u 2019. godini prosječna inflacija mjerena indeksom potrošačkih cijena iznosila 0,6 u odnosu na 2018. godinu. Niskoj stopi inflacije u tom periodu doprinijelo je smanjenje kao i skroman rast cijena u pojedinim odjeljcima indeksa potrošačkih cijena.

(banjaluka.net)