Sport 09.12.2022.

Argentina bolja u penalima od Holandije, “gaučosi” u polufinalu sa Hrvatskom

Fudbalska reprezentacija Argentine savladala je selekciju Holandije nakon penala rezultatom 4:3 i plasirala se u polufinale Svjetskog prvenstva, gdje će u srijedu igrati protiv Hrvatske. Nakon regularnog dijela utakmice i produžetaka bilo je 2:2.

Gaučosi su veći dio meča igrali taktički dobro, a predvođeni izvanrednim Lionelom Messijem zasluženo su prošli, iako su u jednom trenutku “visili”.

Prvo poluvrijeme je bilo jako teško, ali je u 35. minuti presudio trenutak inspiracije najboljeg argentinskog igrača. Messi je sjajno probio sredinu, dodao do Moline, koji se odlično snašao i pogodio za 1:0.

Argentina je nastavila da kontroliše dešavanja na terenu, dok Holanđani nikada nisu mogli ozbiljnije da ugroze gol Martineza. Pitanje pobjednika riješeno je u 73. minuti kada je Acuna izborio penal, a Messi je sigurno pogodio.

Igrač PSŽ-a prevario je holandskog golmana Noperta, koji je ostao u sredini, i poslao loptu na desnu stranu za velikih 2:0.

Holandija je do kraja uspjela smanjiti preko Weghorsta u 83. minuti kada je postigao efektan udarac glavom za 2:1, a kada se činilo da Argentina ide dalje, doživjela je veliki šok u desetoj minuti nadoknade.

Holanđani su lukavo izveli slobodan udarac u posljednjem napadu kada je Koopmeiners odlično proradio Weghorsta, a holandski napadač je po drugi put provjerio Martineza za 2:2 i produžetke.

U produžecima Argentina je najbolje prilike propustila u 113. minuti kada je izblokiran Lautaro i u 120. minuti kada je Fernandez pogodio stativu, pa je počelo izvođenje jedanaesteraca.

U prvoj seriji Martinez je odbranio udarac Van Dijka, a Messi je pogodio za 1:0. Sjajni Martinez je potom odbranio pokušaj Berghuisa, a Paredes je povisio na 2:0.

U trećoj seriji Koopmeiners je smanjio na 2:1, ali je i Montiel bio siguran na drugoj strani. Konačno, u četvrtoj seriji Weghorst je pogodio, a Fernandez je šutirao pored gola.

De Jong je potom izjednačio na 3:3, ali je Lautaro u petoj seriji siguran penal odveo Argentinu u meč protiv Hrvatske, prenosi Klix.

Rezultat i strijelci:

Holandija – Argentina 2:2 / penal 4:3 (Weghorst 83’, 90+10'/ Molina 34’, Messi 73’ penal)