Sport 13.12.2022.

Argentina savladala Hrvatsku i plasirala se u finale Svjetskog prvenstva

ČITANJE: 3 minute

Fudbalska reprezentacija Argentine savladala je Hrvatsku rezultatom 3:0 i tako se plasirala u veliko finale Svjetskog prvenstva u Kataru, gdje će se boriti za treći trofej najvećeg fudbalskog takmičenja.

Hrvatski san o tituli prvaka svijeta okončan je u polufinalu. Nakon Brazila, naši susjedi nisu uspjeli napraviti još jednu senzaciju protiv južnoameričkog velikana i u subotu će se boriti za treće mjesto, što je svakako novi veliki uspjeh.

Početak meča nije bio tako uzbudljiv. Obje selekcije su bile više nego oprezne, a Hrvatska je dvadesetak minuta kontrolisala igru ​​i posjed lopte.

Prva prilika rezultirala je golom. U 33. minuti Julian Alvarez je iskoristio lošu reakciju Dejana Lovrena, koji mu je ostavio dosta prostora, stao je ispred Dominika Livakovića, a hrvatski golman ga je srušio i arbitar Daniele Orsato pokazao na bijelu tačku.

Lionel Messi je bio siguran sa 11 metara za vodstvo Argentine i šok za Hrvate. Da se Vatreni nisu oporavili od tog šoka vidjeli smo samo pet minuta kasnije.

Za pogodak je ponovo zaslužan heroj Argentine Julian Alvarez, ali se ovoga puta upisao u strijelce.

Bila je 39. minuta kada je napadač Manchester Cityja uzeo loptu na svojoj polovini i dodao do hrvatskog gola i zamalo se ušetao u gol. Reakcija hrvatske odbrane bila je veoma loša jer su dva igrača imala priliku da šutiraju loptu nakon kontakta sa njom, ali je ona ostala u posedu Alvareza koji je pogodio za 2:0.

Rezultat se nije mijenjao do odlaska na odmor. Hrvatski selektor Zlatko Dalić nije imao šta da čeka, pa je već na poluvremenu u igru ​​uveo Brunu Petkovića, Mislava Oršića i Nikolu Vlašića.

Ove promjene i rotacije dovele su do toga da je Argentincima ostalo dosta prostora za brze napade i kontranapade. Jedan takav je Messi umalo pretvorio u gol u 57. minuti. Livaković je odbranio udarac sa lijeve strane šesnaesterca.

U 62. minuti vidjeli smo prvu pravu priliku za Hrvatsku. Posle prekida, Dejan Lovren je zapretio glavom, ali je njegov udarac izblokiran.

Uslijedila je kazna i odluka pobjednika. U 69. minuti Messi fantastično prolazi pored Joška Guardiole, a Alvarez postiže još jedan gol.

Do kraja utakmice Argentinci su u potpunosti prepustili loptu Hrvatskoj, ali naši susjedi to nisu uspjeli iskoristiti i napraviti dramu. Ističe se pokušaj Mislava Oršića iz 77. minute, ali je šutirao visoko preko gola.

Pobjeda Argentine mogla je biti i ubjedljivija, ali je volej Alexisa Mac Allistera iz 82. minute, nakon asistencije Paula Dybale, prošao pored stative Livakovića. Ostalo je 3:0 do kraja utakmice.

Argentina se tako plasirala u novo finale Svjetskog prvenstva i to će biti drugi put da Mesi igra u najvećoj utakmici u svijetu fudbala. Prethodni put, 2014. godine, Argentinci su poraženi od Njemačke.

Gaučosi će u finalu igrati protiv boljeg iz sutrašnjeg duela između Maroka i Francuske, koji je na programu od 20 sati.

Finalna utakmica na programu je u nedjelju od 16.00 sati, dok je dvoboj za treće mjesto na programu Hrvata u subotu, također od 16.00 sati. Protivnik Vatrenih će biti poražen u sutrašnjem duelu, prenosi Klix.