Sport 25.06.2024.

Austrija pobjedom nad Holandijom do prvog mjesta u grupi, Poljaci remizirali sa Francuskom

ČITANJE: 3 minute

Danas je kompletirana grupa D na Evropskom prvenstvu u Njemačkoj.

U posljednjem trećem kolu sjajna Austrija je pobijedila Nizozemsku sa 3:2 i tako nakon remija Francuza i Poljaka osvojila grupu, dok su “oranje“ tek treće, ali idu dalje.

Pobjednik ove grupe grupe Austrija ide na drugoplasiranu ekipu iz grupe f, a to će vjerovatno biti Turska ili Češka. Drugoplasirani Francuzi će u osmini finala igrati protiv drugog iz grupe E u kojoj se nalaze Belgija, Ukrajina, Slovačka i Rumunija (svi imaju po tri boda). Nizozemsku sada čeka vjerovatno pakao obzirom da idu na prvoplasiranu selekciju iz grupe C, a to će po svemu sudeći biti Engleska.

Austrija je na fenomenalan način otvorila utakmicu. Igrala se 6. minuta kada je nesretni Malen pogodio vlastitu mrežu. Pres je ubacio sa strane, a Malen je umjesto u korner poslao lopta iza leđa svog golmana. U tim trenucima su Austrijenci držali prvo mjesto u grupi D. U nastavku su Nizozemci preuzeli kontrilu igre, ali nisu imali ozbiljnijih prilika.

U 38. minuti Austrija je mogla do 2:0. Sabicer je šutirao, odbranio je Verbrugen, a onda Arnautović u nastvaku “promašio” fudbal. Oranje su zaprijetile tek u finišu prvog dijela, ali Depaj je bio neprecizan.

Na samom startu drugog dijela poravnanje. Simons u 47.minuti pronalazi Gakpa koji pogađa za 1:1. Činilo se tada bi popularne “lale“ mogle i do preokreta, ali Austrijanci nisu mislili tako.

Igrala se 59. minuta, Grilič je pronašao Romana Šmida koji uz pomoć De Fraja po drugi put dovodi Austriju u vođstvo. Novi povratak Nizozemaca vidjeli smo u 75. minuti preko Depaja, ali nevjerovatna Austrija ipak do dolazi do velike pobjede.

U 81. minuti Sabicer stupa na scenu i pogađa za 3:2 i veliku pobjedu Austrije.

Poredak: Austrija 6, Francuska 5, Nizozemska 4, Poljska 1.

Mbape iz penala

Fudbaleri Poljske su se oprostili od Evropskog šampionata u Njemačkoj. Poljaci su podbacili na kontinentalnom šampionatu jer su zabilježili dva poraza (od Nizozemske 1:2, Austrije 1:3) a danas su remizirali (1:1) sa Francuskom pa su zauzeli posljednje mjesto u Grupi D.

Zbog toga u današnjem meču u Dortmundu nisu imali šta da izgube dok su Francuzi tražili pobjedu koja bi im donijela prvo mjesto u grupi i izjegavanje sudara u osmini finala sa najboljim timom Grupe F a to je Portugal.

Ipak, “trikolori” su bolje otvorili meč i skoro sva uzbuđenja su bila pred golom Poljaka ali golova u prvih 45 minuta nije bilo.

Francuzi do ovog meča nisu postigli nijedan gol pošto su Austriju pobijedili autogolom Maksimilijana Vobera a sa Nizozemcima su igrali 0:0. Ipak, post su prekinuli u 56. minutu duela sa Poljacima i to golom Kilijana Embapea iz penala. Ovo je ujedno bio i prvi pogodak francuskog napadača na evropskim šampionatima.

Ovaj gol kao da je dodatno obeshrabrio neubjedljive Poljake koji su se poptuno povukli i nisu imali nikavo riješenje za igru rivala.

Ipak, u 76. minutu Upamekano je u kaznenom prostoru oborio Karola Sviderskog i sudija je pokazao na bijelu tačku. Najstrožu kaznu je izveo Robert Levandovski ali Majk Manjan je pročitao nejgovu namjeru i odbranio put. Razočarenje poljskih navijača trajalo je kratko jer je sudija odlučio da se penal ponovi. Opet su se oli u oči našli Levandovski i Manjan ali ovaj put čuvar mreže Francuske nije uspio da spriječi izjednačenje.

Do kraja meča su izabranici Didijea Dešana su pokušali da dođu do gola za pobjedu ali nisu uspjeli što uz pobjedu Austrije protiv Nizozemske (3:2) znači da su na kraju zauzeli drugo mjesto te ih na taj način potencijalno u četvrtfinalu očekuje Portugal.